Zdrowe podejście do treningu - co to znaczy?

22-09-2020, 11:23 Porady dla dziecka i rodzica

Bardzo ważne jest zdrowe podejściu do treningów, ale co to właściwie znaczy? Istnieje wiele teorii na ten temat, ale we wszystkich znajdziemy stwierdzenie, że trening powinien sprawiać radość. Dla każdego zawodnika zajęcia na boisku mogą mieć inną wartość. Jednak, czy istnieje uniwersalna receptura dla wszystkich młodych sportowców?

Czynniki wpływające na nastawienie do treningu

 Przyczyn może być wiele, choć czasem nawet dobra atmosfera i energia panująca podczas treningów, nie powstrzyma od rezygnacji z aktywności fizycznej.  Dlaczego tak się dzieje? Czasem wpływ na to ma dyspozycyjność zawodnika w trakcie ćwiczeń. Niekiedy osoby, które zaczynają swoją przygodę ze sportem szybko się zniechęcają, bo nie wychodzą im dane ćwiczenia i nie potrafią wykonać wszystkich poleceń. Jednak trening służy nauce, uczeniu się cierpliwości, bo przecież każdy zawodnik rozwija się w innym tempie. Z kolei inna sytuacja jest wtedy, gdy wyróżniający się gracz ma nagły spadek formy lub chce ją utrzymać jak najdłużej.  Podejście i nastawienie do treningów mogą być różne.Czasem opiekunowie wywierają presję na młodym zawodniku w oczekiwaniu, że będzie on najlepszym graczem na boisku, a każdy trening musi być owocny w gole. Przez takie zachowanie treningi stają się przykrym obowiązkiem i szansą na to, by spełnić oczekiwania wobec rodziców. Jest to jedne z  najgorszych rozwiązań prowadzenia dziecka przez świat sportu.  Wiele zależy od trenerów, którzy są odpowiedzialni za panującą atmosferę podczas zajęć. To oni wpływają na motywowanie drużyny, budowanie zespołowości i nadają nastrój treningowy. Jest to pierwszy czynnik decydujący o tym, czy zawodnicy chcą przychodzić na ćwiczenia sportowe. Mimo tego temat podejścia do treningu nie kończy się na dobrej kadrze trenerskiej. Kolejną tendencją, którą można zauważyć jest zniechęcanie się do treningu po pierwszych zajęciach. Podczas takich sytuacji mogą towarzyszyć wiele emocji, niekoniecznie tych dobrych. Dlatego bardzo ważna jest, jak podchodzimy do treningów.

Nasze wskazówki

Ważne, żeby trening stał się nawykiem, który zaprocentuje w przyszłości.  Zazwyczaj każdy wie, że ruch wpływa na ogólny rozwój i zdrowie, ale mało kto przekłada to na sposób myślenia i kierunek, dlaczego właściwie trenuje daną dyscyplinę sportu. Warto uświadamiać dzieci, że godzina zajęć może okazać się zbawienna w przyszłości. Nie każdy musi odnaleźć pasję, hobby związaną z piłką nożną, ale wszyscy mogą być pewni, że trening jest ważnym momentem, chwilą dla zdrowia. Dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych zajęcia sportowe powinny być zabawą, która przyniesie wiele rezultatów. Uprawianie sportu to prawdziwa przygoda. Nie warto przechodzić obojętnie obok treningów. Zaangażowanie i waleczność to przydatne cechy, nie tylko na boisku.  Rodzice, trenerzy, a w konsekwencji dzieci mają dużą moc, by uwierzyć, że każdy może trenować piłkę nożną, a satysfakcja, radość z czasu spędzonego na boisku jest najważniejsza. Pamiętajmy o rozmowie z dzieckiem, motywowaniu go poprzez tłumaczenie, że błędy na boisku to codzienność. Praktyka bez pomyłek nie istnieje, dlatego warto uświadamiać malców, że trening to czas na omyłki, po to żeby za kolejnym razem wykonać ćwiczenie dobrze, a w konsekwencji zapamiętać ruch na wiele lat. Czerpanie radości z treningów, to najpiękniejsza rzecz, dlatego cenne jest bycie blisko dziecka i nieustanne dbanie o zdrowe podejście do sportu.Podczas zajęć dzieci nawiązują znajomości na długie lata, a obozy i wyjazdy będą wspaniałym wspomnieniem. Warto wspierać młodych zawodników podczas treningów, zawodów i obserwować ich zachowanie, zwracając uwagę na to, jak radzi sobie z porażkami i czy jest zestresowane po zajęciach sportowych. Dobrze mieć na uwadze, że oprócz walorów zdrowotnych sport to wspaniała przygoda.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

502741749 zapisy@apstal.pl