Stres przed meczem – jak go pokonać?

03-03-2021, 11:26 Porady dla dziecka i rodzica

Bóle brzucha, drżące nogi i przyspieszony oddech. Czy takie symptomy może powodować mecz? Nie chodzi tutaj o kibica, który zapewne też stresuje się wynikiem swoich faworytów, ale o zawodnika wychodzącego na murawę. Stres przed meczem jest powszechnym zjawiskiem u profesjonalnym graczy, ale też zdarza się też najmłodszym zawodnikom. Pojawienie się zdwojonych emocji przed daną rozgrywką jest naturalne, ponieważ wzrasta adrenalina i zawodnik przygotowuje się do rywalizacji. Jednak problem zaczyna się, gdy stresu jest zbyt wiele - to może paraliżować gracza. Dlatego też w tym artykule pokażemy, że strach ma wielkie oczy.

Stres przed meczem

Turnieje, czyli zabawa i sprawdzian dla zawodników

Specyfika treningów dla najmłodszych graczy opiera się na zabawie. Nie bez powodu. Skupianie się na celach zadaniowych, a mniej na wyniku jest bardzo kluczowe w rozwoju młodego zawodnika ponieważ łatwiej mu będzie opanować zdenerwowanie oraz budowanie pewności siebie. Nie można utożsamiać wysokich wyników np. medalu z własną samooceną, ale warto budować świadomość dobrego zawodnika. Dzięki temu łatwiej jest pracować nad koncentracją i motywacją. Podczas  turniejów dzieci stawiają pierwsze kroki w świecie futbolu. Możliwość rozegrania meczy, sprawia że jest to trening w innych warunkach i pozwala wejść na wyższy stopień gry.  Dlatego udział w w turniejach jest bardzo ważny dla młodego gracza. Pomimo tego niektórzy z naszych adeptów mogą czuć zdenerwowanie przed rozgrywkami. Oczywiście warto marzyć o trofeach, ale aby je osiągnąć zawodnik musi rozegrać wiele spotkań. Z tej przyczyny myślenie w trakcie pierwszego meczu o finale nie pomaga w tym, by do niego dotrzeć.

Co mogę robić, by pozbyć się stresu przed meczem?

1. Porozmawiaj ze sobą

Kolejną metodą jest prowadzenie dialogu ze sobą. Jednak ma być on pozytywny i motywujący.

2.Oddychaj

Z pewnością zawodnicy nie mogą zapomnieć o oddychaniu! W celebracji oddechu ważna jest koncentracja. Kiedy skupimy się nad wydechem i wdechem możemy odciągnąć uwagę od wszelkich niepokojów i się rozluźnić. Kluczowym zadaniem jest spowodowanie, by oddech stał się spokojny i miarowy.

3.Słuchaj muzyki

Przed meczem można się pobudzić lub na chwilę rozluźnić słuchając muzyki. Taka chwila obcowania z muzyką może uspokoić, pobudzić, a nawet spowodować uśmiech na twarzy zawodnika.

4. Zakryj głowę ręcznikiem

Taki ruch pozwala na odizolowanie się od świata zewnętrznego i pozbieranie myśli.Ten gest pozwala odizolować się od świata zewnętrznego i skupić się na samym sobie. Możemy zrobić tak pomiędzy pierwszą, a drugą połową lub w szatni, przed wyjściem na boisko.

5. Wypracuj swój rytuał

Jeżeli znajdziemy metodę, która zniweluje poziom stresu, możemy wprowadzić to w nawyk. Być może elementem, który choć na trochę wpłynie na odstresowanie jest wybór ulubionych i tych samych getrów na każdy mecz lub wejście na boisko prawą nogą. Przygotowanie się do meczu fizycznie i psychicznie powinno być rytuałem każdego zawodnika.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group