Jak uchronić się przed upałami?

03-06-2019, 11:55 Porady dla dziecka i rodzica

Dawno niewidziane upały przyszły wraz z początkiem czerwca. Z jednej strony słoneczna pogoda pozwala na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, z drugiej jednak musimy pamiętać o zabezpieczeniach chroniących przed promieniami słonecznymi. Jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji długiego przebywania na żarze? 

  1. Dobór odpowiedniego kremu z filtrem jest podstawowym zabezpieczeniem na słońcu. Ochroni on nas przed szkodliwymi falami UV, które mogą prowadzić do niebezpiecznych zmian skórnych. Ochronę zapewni filtr 30 SPV, jednak można pokusić się o zakup 50 SPV, w celu ochrony bardzo wrażliwej twarzy. 
  2. Odpowiednia suplementacja zapewni naturalną ochronę przed promieniami słonecznymi. Dzieci, jak i dorośli, powinni spożywać jedną szklankę soku marchewkowego dziennie. Zawiera on beta-karoten, który posiada właściwości podobne do filtra. Witamina D będzie wygodną alternatywą w suplementacji. 
  3. Odpowiedni ubiór jest kolejnym krokiem do bezpiecznego przebywania na słońcu. Należy pamiętać o odzieniu, które zabezpieczy przede wszystkim głowę. Kapelusz będzie skutecznie chłodził górną część naszego ciała. Aby zabezpieczyć oczy i twarz, warto zaopatrzyć się w okulary ze szkiełkami nie przepuszczającymi promieni UV . Podczas gry na boisku można ograniczyć się do wygodnej czapki. 
  4. Nawodnienie jest bardzo ważnym elemntem zdrowego przebywania na słońcu. Statystycznie przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien przyjmować dziennie przynajmniej 2,5 litrów płynów. W upalne dni nasz organizm pracuje jednak o wiele intensywniej, dlatego musimy pić o wiele większe ilości wody. Naturalnym izotonikiem będzie woda z cytryną i łyżeczką miodu. 
  5. Kontrola naszego ciała to coś o czym musimy koniecznie pamiętać. Jeśli zauważamy jakiekolwiek niepokojące zmiany skórne, jak najszybciej musimy udać się do lekarza. Przynajmniej raz na tydzień, dokładnie z lusterkiem, oglądajmy wszystkie części naszego ciała. Jeśli wcześnie wykryjemy zmiany, to ich wyleczenie wielokrotnie się zwiększy. 

Chrońmy siebie i swoje dzieci przed upałami. Lato to okres zabawy i szczęścia, ale musimy zadbać aby był to czas przede wszystkim bezpieczny. Zachęcajmy młodych sportowców do ruchu, jednocześnie dbając o ich zdrowie.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group