Kiedy woda sodowa uderzy do głowy…

30-10-2019, 11:07 Porady dla dziecka i rodzica

Wraz z rozwojem umiejętności piłkarskich Twojego dziecka wzrasta również jego pewność siebie i poczucie własnej wartości. Jest to całkowicie normalne i zdrowe, aby Twoja pociecha nabywała takie cechy…..lecz uważaj, żeby nie przerodziło się to w arogancję. Co zrobić, by tego uniknąć? Na co zwrócić uwagę przy zachowaniu malucha? Jak połączyć progres sportowy z utrzymaniem dobrych relacji z rówieśnikami? Na te oraz inne pytania odpowie Ci Akademia Piłkarska Stal Gorzów.

Kluczowym elementem każdego sportu jest rywalizacja. Każdy chce być najlepszy, zdobywać nagrody, wyróżniać się spośród innych zawodników. Również wśród tych najmłodszych może pojawić się taki moment, iż pragną oni za wszelką cenę pokazać swoją wyższość nad innym.

W jaki sposób rozpoznać takie zachowanie?

1) Musi być pierwszy!

Twoja pociecha w każdym ćwiczeniu na treningu chce być pierwsza. Wpycha się przed innych, nie pozwala komukolwiek być z przodu.

2) Król zakładania „siateczek”

Dobry drybling w tak młodym wieku to podstawa, gdyż współczesna piłka nożna opiera się na pojedynkach 1 na 1. Jednakże zwróć uwagę, jeżeli dostrzegasz nadmierne próby zakładania popularnych „siatek”. Ten sposób mijania przeciwnika jest także ośmieszającym, więc nie powinno być to nagminne.

3)Sam wygram mecz

Ciągłe prowadzenie piłki, brak podań i strzały z praktycznie każdej pozycji to bardzo często powtarzany schemat. Sformułowanie „sam meczu nie wygrasz” idealnie oddaję całą sytuację. Twoje dziecko czasami może zapominać o istnieniu swoich rówieśników, próbując zrobić wszystko na własną rękę.

Czy można temu zaradzić?

1) Dużo rozmawiaj.

Jeżeli dostrzegasz, że któreś z zachowań Twojego malca budzi niepokój, porozmawiaj z nim. Pokaż mu konkretną sytuację, w której nie do końca zachował się w porządku i wytłumacz, jak mógłby zachować się lepiej.

2) Niech ma skąd czerpać dobry przykład

Jaki ojciec taki syn….to zdanie bardzo często ma przełożenie w świecie sportu. Dla większości osób to właśnie rodzice są największymi autorytetami. Pokaż dziecku zatem, jak ważne są zasady fair play i współpraca w zespole, a nie będzie miało problemu z odpowiednim zachowaniem na boisku, jak i poza.

3) Dobre relacje z rówieśnikami

Staraj się, aby Twój brzdąc spędzał dużo czasu w grupie. Im częściej będzie integrował się on ze swoimi kolegami/koleżankami, tym mniejszym indywidualistą będzie, co potem może przełożyć się na sport.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

502741749 zapisy@apstal.pl