Piłkarze w walce z koronawirusem. Sprawdź, jak pomagają!

13-05-2020, 15:22 Akcje charytatywne

Pandemia opanowała cały świat i utrudniła funkcjonowanie wielu aspektów życia, w tym uniemożliwiła wszelkie mecze piłki nożnej. Mimo, iż piłkarze nie mogą spotkać się na murawie, to w ostatnich miesiącach nie próżnowali. Specjalnie dla Was publikujemy zestawienie charytatywnych akcji i zachowań futbolistów z całego świata!

LEON GORETZKA I JOSHUA KIMMICH – łącznie 1 mln euro

Dwóch piłkarzy Bayernu Monachium otworzyło publiczną zbiórkę pieniędzy na rzecz niemieckich szpitali. Aby dać przykład, każdy z nich wpłacił na nią po 500 tys. euro. Kibice nie pozostali dłużni i w ciągu 30 godzin na liczniku organizatorzy mieli już 2,7 miliona euro!

JAKUB BŁASZCZYKOWSKI – 400 tys. zł

Nazwisko reprezentanta Polski w tym zestawieniu chyba nikogo nie dziwi, Błaszczykowski znany jest z działań charytatywnych – jest założycielem Fundacji Ludzki Gest. "Przed nami jeden z najważniejszych sprawdzianów z empatii oraz odpowiedzialności. Kuba Błaszczykowski wraz z Fundacją Ludzki Gest postanawiają przeznaczyć na walkę z pandemią koronawirusa kwotę w wysokości 400 000 złotych" – napisał Kuba.

ATLETICO MADRYT – pomoc współpracownikom w klubie

W tej trudnej sytuacji piękny gest pokazali piłkarze Atletico Madryt, którzy zgodzili się oddać część swoich zarobków po to, żeby pozostałych pracowników klubu nie dotknęła obniżka płac. „Zawodnicy kadry pierwszej drużyny i członkowie zarządu Atletico Madryt w równym stopniu przyczynią się do pokrycia kwoty niezbędnej do uzupełnienia wynagrodzenia 430 pracowników klubu dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa” - poinformowała strona klubowa Atletico.

SADIO MANE - 45 tys. euro

Senegalczyk, na co dzień grający na pozycji skrzydłowego w klubie Liverpool, postanowił zasilić kwotą 45 tys. euro komitet walki z koronawirusem w swoim kraju. To nie pierwszy raz, kiedy piłkarz pomaga w rozwoju swojego kraju. W poprzednich latach ufundował on budowę szkoły i szpitala w rodzinnym miasteczku, a każdej rodzinie zapewnia 70 euro miesięcznie oraz darmowe ubrania dla wszystkich dzieci w wiosce.

ROMELU LUKAKU - 100 tys. euro

Belgijski napastnik wpłacił 100 tys. euro na rzecz szpitala San Raffaele w Mediolanie, żeby wspomóc walkę z pandemią koronawirusa.

FUNDACJA AS ROMA – prawie 500 tys. euro

Włoski klub przekazał okolicznym szpitalom prawie pół miliona euro, a do tego tysiące maseczek, rękawiczek i butelek z żelem do dezynfekcji.

LEGIA WARSZAWA #GOTOWIDOPOMOCY

Prezes Legii Warszawa Dariusz Mioduski poinformował, że klub pomaga w walce z koronawirusem w następujący sposób:

  • Finansuje i dostarcza posiłki dla seniorów, zarówno do osób indywidualnych, jak i do Ośrodków Pomocy Społęcznej w Warszawie i okolicach
  • Prowadzi bezpłatny telefon pomocowy dla seniorów umożliwiający uzyskanie bezpośredniej pomocy w robieniu zakupów artykułów pierwszej potrzeby (spożywczych, sanitarnych, medycznych)
  • Oferuje telefon wsparcia dla seniorów poprzez bezpłatną infolinię;

LEONARDO BONUCCI - 120 tys. euro

Kwotę 120 tys. euro na szpital w Turynie przeznaczył obrońca Juventusu. Pieniądze są wykorzystywane przez kompleks szpitali Citta della Salute di Torino. Dzięki tej kwocie ośrodek miał zakupić dwa przenośne ultrasonografy na oddział intensywnej terapii oraz kilkadziesiąt masek ochronnych wielokrotnego użytku.

REPREZENTACJA NIEMIEC - 2,5 mln euro

Do walki z koronawirusem włączyła się również drużyna narodowa Niemiec. Kapitan reprezentacji, Manuel Neuer, zaznaczył, że wszyscy jesteśmy drużyną nie tylko na murawie, ale i w społeczeństwie. Łącznie zebrano 2,5 miliona euro.

ZLATAN IBRAHIMOVIĆ - 300 tys. euro

Włochy zawsze dawały mi bardzo wiele. Ja, w tym dramatycznym czasie, krajowi, który kocham, chcę coś oddać. Wraz z ludźmi, którzy ze mną współpracują, zainicjowaliśmy zbiórkę pieniędzy na rzecz włoskich szpitali - napisał Ibrahimović w swoich mediach społecznościowych. Napastnik przeznaczył 300 tys. euro.

ROBERT LEWANDOWSKI - 1 mln euro

Robert Lewandowski wraz ze swoją żoną Anną zdobyli się na szczodry gest - na walkę z koronawirusem przekazali 1 mln euro. Gest docenili kibice oraz piłkarze.

GINIEMY DLA ŻYCIA! Pokazowy mecz CS:GO gwiazd polskiego futbolu – 21 tys. zł

Okres bez meczy produktywnie postanowił wykorzystać Wojciech Pawłowski. Bramkarz Widzewa Łódź wpadł na pomysł przeprowadzenia pokazowego meczu w grę Counter-Strike: Global Offensive. Zaprosił dziewięciu kolegów po fachu, którzy razem z nim wzięli udział w akcji #wedie4life (#giniemydlażycia).

„Może jestem tylko piłkarzem, ale podobnie jak Wy wszyscy zastanawiam się, jak mógłbym pomóc w obecnej sytuacji. Niewiele właściwie potrafię, ale dwie rzeczy na pewno. Pierwsza to gra w piłkę, ale piłka tym razem do niczego nam się nie przyda. Druga to Counter Strike. Który ma tę zaletę, że można go uprawiać bez wychodzenia z domu. Dlatego zaprosiłem dziewięciu znanych polskich piłkarzy i razem przeprowadzimy pokazową rozgrywkę CS pod nazwą GINIEMY DLA ŻYCIA. W trakcie live’a będziemy licytować koszulki i promować zbiórkę pieniędzy, które następnie przekażemy jednej z organizacji zajmujących się wspieraniem polskiej ochrony zdrowia. W tak trudnych czasach jak obecne, musimy się powstrzymać od krytyki i zrobić wszystko, by ułatwić życie tysiącom lekarzy, pielęgniarek, położnych, salowych i każdego, kto dba o to, byśmy mogli umierać jedynie wirtualnie. Dołącz do nas. Wpłać dowolną kwotę i udostępnij informację o tej zbiórce wraz z hasztagiem #wedie4life. Jak mawiał klasyk: we fly together, we die together!” – napisał organizator akcji.

Oprócz Pawłowskiego w pojedynku w CS'a wzięli udział Mateusz Klich, Bartosz Kapustka, Karol Linetty, Dawid Kownacki, Krystian Bielik, Łukasz Zwoliński, Jakub Piotrowski, Paweł Bochniewicz i Mateusz Matras. Charytatywna transmisja odbyła się w piątek 27 marca o godz. 20:00. Emocjonującemu starciu jeszcze więcej pikanterii dodał Piotr "izak" Skowyrski, który komentował całe rozgrywki. Zebrano 21 000 zł, a zbiórkę wsparło niemal 350 osób.

PIŁKARZE FIORENTINY - 500 tys. euro

Zawodnicy "Violi" chcąc pomóc florenckim szpitalom, zorganizowali między sobą wirtualną zbiórkę. Błyskawicznie uzbierano kwotę 500 tys. euro. Parę groszy dorzucił od siebie również polski bramkarz, Bartłomiej Drągowski.

FIFA - 10 mln dolarów

Największa piłkarska organizacja również zdobyła się na ludzki gest. Federacja przekazała 10 milionów dolarów Światowej Organizacji Zdrowia. FIFA poszła również na rękę europejskiej i południowoamerykańskiej federacji, przekładając na późniejszy termin przyszłoroczne Klubowe Mistrzostwa Świata.

Zarówno kluby, stowarzyszenia piłkarskie, jak i indywidualni piłkarze wykorzystali i nadal wykorzystują ogrom swojego potencjału w walce z koronawirusem. Większość z nich przekazała pieniądze, tak potrzebne szpitalom, szczególnie w obecnej sytuacji. Niektórzy poszli o krok dalej i zorganizowali wyjątkowe, pomysłowe akcje charytatywne. Cieszymy się, że możemy być dumni ze środowiska piłkarskiego, które jest idealnym przykładem na to, jak społeczność nie związana w żaden sposób z medycyną, może się zjednoczyć i pomóc w obliczu tak trudnej sytuacji.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group