Pierwszy mecz w historii!

09-12-2021, 13:14 Porady dla dziecka i rodzica

Piłka nożna wzbudza wiele emocji, a liczba fanów tej konkurencji sportowej cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jednak nie wszyscy wielbiciele zdają sobie sprawę, jaka jest historia futbolu. W tym artykule dowiesz się, kiedy został rozegrany pierwszy mecz. Odkryjemy wspólnie historię futbolu!

Kiedy został rozegrany pierwszy międzypaństwowy mecz w historii?

Za początki piłki nożnej uznaje się początek  XIX wieku w Anglii. Jednak pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy rozegrano w Glasgow w 1872 roku. Ta data jest wyznacznikiem okresu, w którym możemy mówić o początku organizowania meczów. Chociaż warto zaznaczyć, że już wcześniej odbywały się spotkania piłkarskie, które nigdzie nie były odnotowane. 

Powstanie futbolu i jego rozwój w dużej mierze przypisuje się Anglii. Jednak nie można pominąć Szkocji, ponieważ na ich terenie doszło do pierwszego meczu między reprezentacjami. Gospodarze rywalizowali z drużyną Anglii. Mowa o spotkaniu w Glasgow, w którym uczestniczyło cztery tysiące kibiców!

Kiedy został rozegrany pierwszy mecz w Polsce?

Pierwszy mecz piłkarski na ziemiach polskich, o którym mamy dokładniejsze informacje, odbył się 14 lipca 1894 roku we Lwowie. Rywalizowały ze sobą drużyny z Krakowa i Lwowa. Zawodnicy obydwu zespołów ubrani byli w jednolite białe koszulki. Jedyną róznicą była barwa spodenek. Mianowice krakowianie ubrani byli  w granatowe, a lwowianie wystąpili w popielatych. Co ciekawe spotkanie trwało jedynie 6 minut! 

Mamy nadzieję, że pytanie dotyczące pierwszego meczu nie wbudzi u Ciebie wątpliwości. Ponadto każdy nasz zawodnik może zapisać się w historii futbolu. Zdajemy sobie sprawę, że pierwsze treningi, mecze i turnieje wzbudzają wiele emocji, ale bez tego nie byłoby prawdziwego sportu!  


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group