Cechy dobrego kapitana drużyny

16-02-2021, 14:33 Porady dla dziecka i rodzica

Często powtarza się, że zgrany zespół to podstawa sukcesu. Jednak w każdej drużynie znajdziemy wiele różnych charakterów i niejednokrotnie emocje niektórych z nich mogą działać negatywnie na atmosferę w szatani czy na boisku. Z pewnością takie zachowania nie wróżą dobrze drużynie. Dlatego też potrzebna jest osoba, która będzie w stanie połączyć różne charaktery, dać ogrom motywacji i wsparcia w krytycznych momentach. To między innymi rola kapitana drużyny. W tym artykule doradzimy, jakie cechy powinien mieć taki zawodnik!

Cechy dobrego kapitana drużyny

Kto może być kapitanem drużyny?

Kapitanem drużyny nie musi być najlepszy zawodnik na boisku. Z pewnością musi być przywódcą zespołu. Kapitana może wybrać trener, zawodnicy lub wspólnie podczas głosowania. Kiedy gracz dostaje opaskę na ramię oznacza to, że zobowiązuje się i jednocześnie deklaruje wspierać drużynę. Ponadto opaska kapitana jest dostępna w naszym sklepie FootballPro.Przede wszystkim ma motywować zawodników do walki i dawać wiarę, że wszystko jest możliwe!

,,Kapitan zawsze wie, co robić - nawet gdy nie wie. Inaczej załoga traci wiarę w zwycięstwo, a to zawsze oznacza koniec” - Mariusz Zielke.

Jakie cechy powinien mieć dobry kapitan drużyny?

Postawa na treningach i podczas meczu

Kapitan musi zdawać sobie sprawę, że będzie miał duży wpływ na resztę zespołu, dlatego też ważne jest by wykazywał zaangażowanie zarówno na treningach, jak i meczach. Jego postawa nie może być arogancka, ale godna podziwu i inspirująca. To przecież on ma wpływać pozytywnie na zespół i motywować każdego do walki.

Ma serce do gry!

Zdecydowanie tą cechą powinien wyróżniać się kapitan. Dzięki temu podczas spotkań, rozgrywek, wszelkiego rodzaju okazji do rywalizacji może wykazać się siłą woli i pełnym zaangażowaniem. Jeżeli kapitan gra z poświęceniem i wiarą to zachęca swoich kolegów z boiska do podjęcia podobnej postawy i wytwarza specjalny charakter oraz gotowość do walki.

Umiejętności piłkarskie

Kapitan drużyny nie musi być najlepszy, ale zdecydowanie powinien zasilać podstawowy skład. Z pewnością taka funkcja zobowiązuje do bycia pewnym swoich umiejętności i reprezentowania godnych postaw na boisku.

Posiada zdolność komunikacyjne

To bardzo ważna cecha. Dlaczego? Kapitan nieustannie musi w odpowiedni sposób porozumiewać się z sędzią, trenerem, ale tez kolegami z drużyny. Taki obowiązek wymaga przede wszystkim predyspozycji do odpowiedniego dobrania stylu komunikacji. Inaczej będzie zwracać się do sędziego, a inaczej w szatni do kolegów.

Kontakt z trenerem

To również istotna cecha. Dzięki temu kapitan może pracować nad porządkiem w drużynie. Dobra komunikacja z trenerem pozwala na przekazanie ważnych informacji zawodnikom. Czasem wystarczy kontakt wzrokowy i kapitan wie, co ma robić.

Odpowiedzialność

Bez wątpienia kapitan musi być świadomy i odpowiedzialny za swoje decyzje. Ważne, aby potrafił być skupiony nawet gdy drużyna znajduje się pod presją.Jego odpowiednie decyzje w odpowiednim czasie przekładają się na nastawienie mentalne kolegów z drużyny.

Z pewnością rola kapitana drużyny nie należy do najłatwiejszych, jest to odpowiedzialne zadanie, które może przynieść wiele satysfakcji i miłych wspomnień. Każdy z nich może mieć różny charakter i temperament. Jednak ważne jest, by dbał o dobro zespołu.  Zawsze powinien wierzyć w swoją drużynę i w swoje umiejętności.

Życzymy wszystkim naszym kapitanom, aby dzielnie wykonywali swoją rolę!


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group