Jak uniknąć odwodnienia organizmu?

23-04-2019, 12:46 Porady dla dziecka i rodzica

Nawodnienie organizmu to podstawa w życiu każdego sportowca. Woda stanowi ok. 50 – 55% masy ciała kobiet, 60 – 65 % masy ciała mężczyzn i aż 65 – 70 % masy ciała dzieci. Dlatego niezwykle ważne jest dbania o jej odpowiedni poziom w organizmie Twojej pociechy. Przyjmuje się, że nawet jej niewielki ubytek może spowodować szereg skutków ubocznych, takich jak zaburzenia mięśniowe. Szczególnie istotne jest nawodnienie w upalne dni, kiedy organizm szybciej się męczy i potrzebuje większej ilości płynów.

Czego unikać w trosce o prawidłowe nawodnienie organizmu? Przede wszystkim jak najmniej słodkości. Należy pozbyć się smakowych wód mineralnych i przetworzonych napojów owocowych,  soków i napojów gazowanych typu cola, gdyż nie dostarczają substancji odżywczych i często dosładzane są syropem glukozowo-fruktozowym lub szkodliwymi słodzikami. Pamiętaj, aby Twoje dziecko nawadniało organizm w odpowiednim odstępie czasowym (500 ml na 30 min treningu), czyli unikało picia dużej ilości płynów naraz i rzadko. 

Podczas treningu piłkarskiego u młodego sportowcy może dojść do uraty 2-3 % masy ciała, a przy wysokiej temperaturze powietrza czy wilgotności, masa ciała może obniżyć się nawet o 8%. Podane liczby nie powinny Cię martwić, to naturalne, że podczas wzmożonej aktywności fizycznej organizm reaguje w taki sposób. Natomiast istotne jest, aby zredukować jego zmęczenie i wykluczyć niepożądane skutki uboczne, jak np. wzmożone pragnienie, brak energii, zarumienienia i pocenie się skóry, a także skurcze mięśni. W celu uniknięcia odwodnienia i udaru cieplnego należy uzupełniać podaż płynów, przed, w trakcie i po treningu. Ponadto osoby, które przyjmują odpowiednią ilość płynu w trakcie treningu, mogą wydłużyć swój wysiłek o 33%. Należy uzupełniać podaż wody w ilości 500 ml na każde 30 minut intensywnego wysiłku, w przypadku długotrwałego wysiłku (2-3h) należy zastąpić czystą wodę, specjalnymi preparatami o charakterze wodno-elektrolitycznym (napoje hipo i hipertoniczne).

 


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group