Co zrobić, aby namówić dziecko na sport?

26-03-2019, 16:50 Porady dla dziecka i rodzica

Już jakiś czas trwa moda na aktywny wypoczynek. Zdrowy tryb życia promują zarówno sportowcy, jak i aktorzy, artyści, czy dziennikarze. Dorośli natomiast zdecydowali odejść od nic nie wnoszącego leżenia na kanapie i trzymania pilota i postanowili przerzucić się na rowery, siłownie oraz bieganie. Jednak co z tymi najmłodszymi? Czy oni także mają ochotę na uprawianie sportu? Wszystko zależy od ich charakteru i….rodzica.

Wiele dzieci nie ma chęci na podejmowanie jakiekolwiek aktywności. Niestety nie zdają sobie oni sprawy, ile korzyści może przynieść regularne uprawianie sportu, a zwłaszcza piłki nożnej. Ale od czego ma się rodziców. To właśnie opiekunowie powinni zachęcić swoje pociechy do wysiłku fizycznego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak piłka nożna wpływa na zdrowie Twojego dziecka, zajrzyj tutaj.

Co zrobić, gdy dziecko Cię nie słucha, a Tobie skończyły się już argumenty? Nie martw się, specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka porad, jak przekonać swojego malucha do aktywności fizycznej bądź też jak odpowiednio go zmotywować, aby z chęcią uczęszczał na treningi. 

Musisz być przykładem

Jest takie powiedzenie, że przykład idzie z góry. I tak jest w tym przypadku. Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko aktywnie spędzało czasz, to daj mu przykład. Dzieci czerpią wzorce od swoich opiekunów. Dlatego nie zmuszaj swojej pociechy do jakiegokolwiek ruchu, jeśli sam leżysz na kanapie z pilotem w ręku.

Nie narzucaj sportu

Pamiętaj, że każde dziecko ma inne predyspozycje. Jeden zdecydowanie lepiej czuje się grając w tenisa, drugi trenując piłkę nożną. Dlatego pozwól swojemu maluchowi wybrać sport, jaki będzie uprawiać. Nie decyduj za niego, ponieważ może się to skończyć tak, że zrezygnuje ze sportu. Dobrze też jest zapisać dziecko na treningi z różnych dyscyplin, aby sprawdzić, na których zajęciach jest mu najlepiej.

Zbuduj świadomość o zdrowiu

Już od najmłodszych lat staraj się uświadamiać swoje dziecko, jak istotną rolę w życiu człowieka odgrywa aktywność fizyczna. Próbuj przekonać swoją pociechę, że ruch to zdrowie, że w przyszłości, dzięki uprawianiu sportu będą lepiej się czuć.

Wspomnij o rówieśnikach

Gdy wiesz, że kolega lub koleżanka waszego dziecka trenuje np. piłkę nożną, to wspomnij o tym swojej pociesze. Kontakty z rówieśnikami  są bowiem bardzo istotne dla dzieci, które dobrze czują się w grupie, a na przykład wspólne trenowanie piłki nożnej pozwala m.in. na przeżywanie wspólnych przygód, wymianę boiskowych doświadczeń. Jednak najważniejszy jest fakt, że pozostawia wspomnienia.

Przełam lęk

Często jest tak, że dzieci boją się wysiłku fizycznego. Powodem takiego zachowania może być zły nauczyciel WF-u, który kara swoich podopiecznych pompkami, przysiadami czy bieganiem. Zdarza się również, że krzyczy. Skutkiem takiego „wuefisty” jest to, że pociechy mogą utożsamiać sport z karą. Ale jest to błędne myślenie. Dlatego próbuj przełamać lęk malucha pokazując mu, że sport wcale nie jest taki zły, jak mu się wydaje.

Nie krzycz, a motywuj i wspieraj

Jeśli udało Ci się już namówić swojego malucha na regularne treningi, to jest to już połowa sukcesu. Dalej wszystko zależy od ciebie. Jeśli oglądasz każdy trening, czy też turnieju swojego dziecka i akurat zdarzyło mu się zagrać słabszy mecz, to pod żadnym, ale to żadnym pozorem nie krytykuj, nie krzycz. Każdy ma prawo do słabszego dnia. Po takich dniach bądź dla niego wsparciem. Wspomnij, że nic się nie stało i że następnym razem będzie lepiej.

Dostrzegaj zaangażowanie

Nie każdy ma talent i nie każdy może być fantastycznym piłkarze. Jednak nie oznacza to, że nie należy chwalić swojego dziecka. Liczy się bowiem zaangażowanie, a za taką postawę trzeba nagradzać. Ważne, że dziecko ma cele, że podejmuje się aktywności fizycznej, a nie siedzi przed ekranem komputera. Dlatego bądź dobrym rodzicem i doceń starania.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

502741749 zapisy@apstal.pl