Jak podnieść się po porażce?

16-10-2019, 10:27 Porady dla dziecka i rodzica

W życiu każdego sportowca przychodzi moment, kiedy musi on uznać wyższość swojego przeciwnika. Jedna osoba reaguję złością, płaczem inna dusi w sobie wszystkie emocje. To nieodzowna rzecz w sportowej karierze, z którą trzeba umieć sobie poradzić. Jak to zrobić? Co powinniśmy praktykować, a czego lepiej unikać? Jak podnieść się po porażce, którą ponieśliśmy? Na wszystkie pytania odpowie Ci dzisiaj Akademia Piłkarska Stal Gorzów!

Wyciągaj wnioski

Jeżeli poniesiesz porażkę, to możesz wyciągnąć wnioski, aby w przyszłości sytuacja się nie powtórzyła. Pomyśl o tym, dlaczego tak się wydarzyło i w jaki sposób możesz to poprawić. Podejdź do oceny na chłodno i na spokojnie, a rezultaty zobaczysz już bardzo szybko.

Jak się podnieść?

W drużynie siła! Pamiętaj, że na boisku, jak i w życiu nigdy nie jesteś sam. Jeżeli w danym momencie Twojemu dziecku nie idzie na murawie, zawsze są pozostali zawodnicy, którzy mu pomogą. W przypadku gdy Ty odnosisz porażkę na polu zawodowym lub osobistym, również możesz liczyć na pomoc osób Ci bliskich. Co najważniejsze, Ty i Twój malec stanowicie także zespół i to taki, który może być oparciem w każdej chwili.

Czego unikać?

Porażka bardzo często boli. Bezustannie powoduje myśli typu: „Jestem beznadziejny”, „Nie dam rady tego zrobić” „Dlaczego mi się to przytrafia?”. W ten sposób na pewno sobie nie pomożemy. Wyciągnij wnioski i uczyń z tego pożyteczną lekcję na przyszłość.  Nie dobijaj się jeszcze bardziej, to tylko i wyłącznie Ci zaszkodzi.

W przypadku gdy Twoje dziecko zostaje pokonane, nie stosuj krytyki ani porównań do kogoś lepszego. Teksty w stylu „Michał strzelił 2 bramki, a Ty żadnej”, „Zagrałeś dzisiaj beznadziejne”, mogą spowodować, że Twoja pociecha się załamie. A nawet straci cały swój zapał do uprawiania sportu.

Nikt nie jest idealny

Zaakceptuj to. Każdy z nas ma prawo popełniać błędy. Nic tak dobrze nie uczy, jak nasze osobiste porażki. Jesteś tylko człowiekiem i tobie również ma prawo się zdarzyć gorszy dzień.

Mamy nadzieję, że te kilka porad od Akademii Piłkarskiej Stal Gorzów pozwoli, Ci przezwyciężać swoje słabości i bez problemowo podnosić się po porażce.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group