Trenujemy inteligencję!

19-02-2020, 16:30 Porady dla dziecka i rodzica

Inteligencję emocjonalną (EQ), w odróżnieniu od inteligencji racjonalnej (IQ) można, a nawet powinno się stale doskonalić. Jest na to wiele sposobów, których najlepiej szukać w książkach specjalistów z tej dziedziny lub u nich samych. Niemniej, niepodważalnym faktem jest wpływ aktywności fizycznej na rozwój EQ. Czym jest inteligencja emocjonalna i co ma wspólnego z trenowaniem piłki nożnej? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule!

Inteligencja emocjonalna (EQ) to, według Daniela Golemana (autor bestselleru „Inteligencja emocjonalna”), zdolności rozpoznawania przez nas uczuć – własnych i osób w naszym otoczeniu, zdolności motywowania się i kierowania emocjami zarówno naszymi, jak i osób, z którymi łączą nas jakieś więzi. Goleman na podstawie wieloletnich badań udowodnił, że to od EQ zależy, jak wykorzystujemy swoja wiedzę i umiejętności.

Wpływ aktywności fizycznej na EQ to częsty temat badań naukowców, zarówno z dziedziny sportu, jak i psychologii. Wyniki tych badań są dla nas bardzo budujące – każda analiza jasno wykazuje zależność między uprawianiem sportu, a wzrostem inteligencji emocjonalnej.

Jak to wygląda w praktyce? Twoja pociecha rozwija poszczególne cechy, które są istotne w rozwoju EQ trenując piłkę nożną:

  1. Zaraźliwy optymizm.
    Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej nie przejmują się kwestiami, na które nie mają wpływu. Dzięki uczestniczeniu w wielu zawodach sportowych, Twoje dziecko nauczy się nie przejmować porażkami i będzie zawsze jechać z pozytywnym nastawieniem na kolejne etapy turniejów.
  2. Bogaty słownik emocjonalny.
    Rozmawiaj ze swoim dzieckiem po każdym treningu oraz rozgrywkach. Twoja pociecha jest zła, albo smutna po nieudanych zawodach? Zapytaj, co dokładnie czuje, może to frustracja, a może rozczarowanie? Im dokładniej jesteśmy w stanie opisać swoje emocje, tym wyższym EQ się cechujemy.
  3. Ciekawość innych ludzi.
    Bez względu na swoją naturę ekstra- lub introwertyczną, osoby o wysokiej EQ są zainteresowane otaczającymi je ludźmi, wynika to z ich empatii. Gdzie lepiej się tego nauczyć niż w zespole? Jeżeli Twoje dziecko martwi się kontuzjowanym kolegą lub koleżanką z drużyny to wspaniale! Jest to jedna z oznak rozwiniętej inteligencji emocjonalnej.
  4. Radość, nie zważając na innych.
    Satysfakcja i przyjemność nie może nigdy zależeć od porównywania się z innymi – dziecko na początku piłkarskiej kariery często jest niezadowolone nawet z drugiego miejsca w turnieju, ponieważ przeciwna drużyna zajęła pierwsze. Wraz z jego rozwojem, również emocjonalnym, zacznie się cieszyć nawet z najmniejszych wyróżnień lub w sytuacji ich braku – z samej przyjemności z gry.
  5. Zapewnianie sobie radości z życia.
    Osoby o wysokim EQ wiedzą co czyni ich szczęśliwymi i tę radość zapewniają sobie tak często, jak to możliwe. Jeżeli w Twoim dziecku tkwi pasja do piłki nożnej, naucz go, że skoro futbol sprawia mu radość to właśnie z tego powodu trenuje regularnie. 
  6. Osobę o wysokim EQ trudno obrazić.
    Osoby o wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej są pewne siebie, a konstruktywną krytykę wykorzystują do samorozwoju. Uczestnicząc w systematycznych treningach, Twoje dziecko szybko się nauczy, że uwagi trenera mają na celu mu pomóc i z czasem przełoży to również na inne sfery życia.

Regularne utrwalanie nawyków rozwija inteligencję emocjonalną. Zapraszamy na treningi w naszej Akademii, które na pewno pomogą w sportowym i emocjonalnym rozwoju Twojej pociechy!

 


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

502741749 zapisy@apstal.pl