Dlaczego rozciąganie jest ważne dla sportowca?

27-01-2021, 11:50 Porady dla dziecka i rodzica

Czy rozciąganie powinno być nierozłącznym elementem dla sportowca każdego dnia? Dlaczego podczas treningów nie powinniśmy zapominać o tej czynności? Dlaczego rozciąganie powinno stać się Twoim nawykiem? Jeżeli zastanawiasz się nad tym wyzwaniem, przeczytaj ten artykuł i rozwiej wszelkie wątpliwości dotyczące stretchingu!

Dlaczego warto się rozciągać?

Czy każdy powinien się rozciągać?

Niezależnie od tego, czy jesteś naszym zawodnikiem, czy rodzicem. Niezależnie od wieku, każdy powinien się rozciągać. Chodzi o regularność. Bardzo ważne jest, aby wykonywać je prawidłowo. W ten sposób możemy zauważyć, a wreszcie poczuć korzyści na własnej skórze!   

Czy rozciągać się przed, czy po treningu?

To pytanie pojawia się bardzo często. Jednak warto zdać sobie sprawę, że przed każdym treningiem musimy rozgrzać swój organizm. Jest to bardzo ważne, by uniknąć kontuzji i przygotować mięśnie do pracy. Niezależnie od poziomu aktywności fizycznej przystępując do treningu powinniśmy się rozgrzać. W tym momencie najlepiej sprawdzą się ćwiczenia oparte na rozciąganiu dynamicznym. Są to wszelkiego rodzaju ćwiczenia, które zwiększają zakres ruchu poprzez wykonywanie wymachów i krążeń. Jest to idealna forma rozgrzewki. Pamiętaj, że stretching dynamiczny to jedynie uzupełnienie rozgrzewki i nie może jej w pełni zastąpić! Po niej powinniśmy przejść do treningu właściwego. Natomiast na zakończenie aktywnej pracy bardzo ważne jest rozciąganie statyczne, które pozwoli rozciągnąć mięśnie i rozluźnić ciało. Tego etapu treningu po prostu nie możesz pominąć.

Czy dzieci powinny się rozciągać?

Czasem pojawia się stwierdzenie, że nie warto rozciągać mięśni u dzieci, bo tak naprawdę one „nie mają mięśni”. Jednak rozciąganie u dzieci ma inny cel. Ta czynność ma wpajać właściwe nawyki oraz uświadamiać ich, że rozgrzewka i rozciąganie jest istotnym elementem podczas treningu. Dobrze przeprowadzony trening będzie zapobiegał przed urazami. Ponadto wszelkie tego typu ćwiczenia pomagają kształtować prawidłową postawę ciałautrzymywać odpowiednie napięcie zginaczy i prostowników kręgosłupa.

Czy osoby, które nie trenują powinny się rozciągać?

Bardzo ważne jest, że czas przeznaczony na rozgrzewkę i rozciąganie powinien być dostosowany do swoich możliwości. Tym bardziej, że większość z nas prowadzi siedzący tryb pracy. Nasze ciało aż prosi się o ruch! Praca w jednej pozycji powoduje osłabienie mięśni brzucha, zamknięcie bioder. Ponadto możemy odczuwać bóle kręgosłupa oraz kolan, a nawet możemy doprowadzić do spłycenia oddechu. Dlatego też regularna aktywność fizyczna w dobie siedzącego trybu życia jest ogromnie cenna. Dla osób, które nie uprawiają regularnie sportu, dobrym początkiem może być wprowadzenie do swojego dnia kilkuminutowego rozciągania przed snem.

Pewne jest to, że nawyk rozciągania jest bardzo ważny, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dlatego też mamy dla Ciebie 5 powodów dlaczego warto to robićByć może zachęcą cię do regularnego stretchingu.

Podsumowując, gdy się rozciągasz:

1. Dbasz o prawidłową postawę ciała,

2. Poszerzasz zakres swoich ruchów,

3. Relaksujesz się,

4. Zwiększasz przepływ krwi,

5. Dostarczasz do mięśni tlenu

Mamy nadzieję, że polubicie rozciąganie na dłużej!


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group