Być ,,naj’’ z cyklu #BliżejTwojejPasji

25-08-2020, 10:51 Ciekawostki

W świecie futbolu rządzą najlepsi, choć każdy w tej kwestii ma swojego ulubieńca. Czy tylko oni mają siłę przebicia? Niejednokrotnie mówi się o najszybszym, najmłodszym, czy też najstarszym zawodniku. To właśnie o nich dowiecie się w ostatnim artykule z cyklu ,,BliżejTwojejPasji”.

Młodość nie wieczność, starość nie radość

Wiele mówi się o tym, że wiek odgrywa duże znaczenie w sporcie. W przypadku piłki nożnej, oswajanie się z nią od dziecka może przynić się do odnalezienia pasji i przykłada się do lepszych wyników w przyszłości. Czy najmłodsi radzą sobie wśród zawodowców? Daniel Arzani podczas mistrzostw świata w 2018 roku miał 18 lat, co tylko pokazuje że młodzi mogą rywalizować z doświadczonymi graczami. Jednak wielu piłkarzy kończy swoje kariery ze względu na wiek, ale nie każdy postępuje tak samo! Na murawie przewija się mnóstwo piłkarzy. Wśród nich znajdziemy także tych wiekowych. Najstarszym zawodowym piłkarzem jest Kazuyoshi Miura, który ma 53 lata i gra w Yokohama FC. Największymi osiągnięciami sportowymi mógł pochwalić się w Japonii. Został doceniony w 1993 roku nagrodą za Azjatyckiego Piłkarza Roku. Warto wspomnieć też o Johnie Burridge, który  grał dla Manchesteru City mając 43 lata. Z kolei Stanley Mathhews, który był pierwszym zdobywcą Złotej Piłki, kończył karierę piłkarską mając 50 lat. Piłkarzem bodajże najstarszym, ale grającym amatorsko jest Dickie Borthwick. Mimo, że nie był  zawodowym graczem, to trenował piłkę nożną, nawet gdy miał 80 lat! Obecnie ma 84 lata i nadal regularnie gra w piłkę nożną. Staruszek w ciągu 70 lat strzelił około 400 bramek. Anglik jest inspiracją dla wielu piłkarzy, ponieważ wykazuje się niezwykle mocnym charakterem. Dickie ma piątkę wnuków, ponadto niedawno wygrał walkę z rakiem prostaty, co przyczyniło się do tego, że w ubiegłym oku rozegrał dotychczas tylko jedno spotkanie, spędzając na boisku 90 minut w meczu z ekipą złożoną z 16-latków. Anglik nie zamierza się poddawać i pragnie regularnie czerpać radość z gry!

Najwyższy i najniższy

Średni wzrost piłkarza szacuje się na 1,76–1,85 cm.  Jednak nie jest to wyznacznik i parametr decydujący o tym, czy ktoś może uprawiać ten sport. Za najwyższego piłkarza uważa się bramkarza Kristofa van Hout’a.  Mężczyzna ma 208 cm wzrostu! Natomiast najniższym piłkarzem nie jest Leo Messi. W tej kategorii możemy wyróżnić zawodników: Elton Jose Xavier Gomes i Marcin Garuch. Piłkarze mają 154 cm wzrostu. Elton obecnie gra w pierwszej lidze saudyjskiej w drużynie Al-Wehda. Natomiast Marcin gra w barwach Miedzi Legnica.

Szybcy i wściekli

Najszybszym piłkarzem  jest Kylian Mbappe, który pobił rekord prędkości osiągając 38 km/h. Kolejnymi ,,strzałami futbolu’’ są Pierre-Emerick Aubameyang, potrafi osiągnąć 35,5 km/h i Karim Bellarabi -35,27 km/h. Wyniki robią duże wrażenie, ale nie dorównują jeszcze Usainowi Boltowi, który osiągnął 44,72 km/h.

Niewątpliwie w kategorii ,,naj’’ możemy znaleźć wielu piłkarzy, co wiąże się z  inspirującymi historiami zawodników. Na pewno wszystkich wymienionych powyżej graczy łączy jedno - miłość do futbolu!


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group