Przed startem - przygotowanie małego sportowca. O czym warto pamiętać?
25-07-2017, 13:31 Porady dla dziecka i rodzicaJuż niedługo Twoje dziecko czekają pierwsze zawody? A może to już kolejny start Twojego dziecka, a Wy wciąż poszukujecie wspólnego sposobu działania i tego, co pomoże Wam w przygotowaniach? Oto kilka wskazówek jak przygotować małego sportowca do rywalizacji.
Zaangażowanie rodzica w przygotowaniach do startu dziecka zmienia się wraz z wiekiem. Im młodsze dziecko, tym większa rola rodzica. W praktyce oznacza to jedno - więcej obowiązków spoczywa na opiekunach niż na dziecku. W dużej mierze to od dorosłych zależy czy pierwsze wspomnienie rywalizacji będzie należało do przyjemnych, miłych i radosnych. Wraz z wiekiem zawodnika zaangażowanie rodzica maleje, a sportowiec korzysta z wiedzy i doświadczeń nabytych podczas swoich pierwszych jak i kolejnych zawodów.
Jak przygotować dziecko do zawodów?
Specyfika dyscypliny sportowej
Każda dyscyplina sportu na swój sposób jest specyficzna. Czy Twoje dziecko trenuje sport zimowy czy letni, sport drużynowy czy indywidualny, wydarzenie odbywa się na otwartej przestrzeni czy w hali/arenie, a może zmienia się to w zależności od sezonu? Odpowiedzi na te pytania są ważne w kontekście uczestnictwa w zawodach, bo każda dyscyplina sportu wymaga innego przygotowania do startu, zadbania i skupienia się na innych elementach. Jeśli dobrze znasz daną dyscyplinę sportu i jego specyfikę, odpowiedzi na poniższe pytania nie powinny być problematyczne. Natomiast jeśli nie jesteś dobrze zorientowany w sporcie, które trenuje Twoje dziecko, nie ma powodów do zmartwień. Aby zapoznać się ze specyfiką danej dyscypliny sportowej najlepiej skorzystać z wiedzy dziecka na ten temat albo - gdy jest jeszcze zbyt małe - zapytać trenera.
Co warto wiedzieć?
- Ile czasu trwają zawody?
- O której godzinie Twoje dziecko ma start?
- Ile czasu ma do startu od momentu przyjazdu na miejsce zawodów?
- Gdzie odbywają się zawody? (np. na otwartej przestrzeni, w hali, na otwartym czy zamkniętym basenie)
- Czy jest to jeden występ (bieg/wyścig/mecz) czy seria występów (biegów/wyścigów/meczów)?
Rutyna i jak ją stworzyć
Dzieci dobrze czują się w sytuacjach i miejscach, które są im znane. Kiedy wiedzą, gdzie co się znajduje, co po sobie następuje oraz kiedy mogą przewidzieć, co za chwilę się wydarzy. To sprawia, że czują się bezpiecznie i pewnie. Dlatego warto opracować wspólnie z dzieckiem plan przygotowania do zawodów i funkcjonowania w dzień startu. Przydadzą się do tego odpowiedzi na wcześniejsze pytania.
Przeżyjcie zawody zanim się jeszcze odbędą.
Stwórz wraz ze dzieckiem harmonogram zawodów i plan dnia poprzedzającego start.
1. Zastanówcie się nad tym jak będzie wyglądał dzień poprzedzający zawody.Jeśli jest to dzień roboczy zaplanujcie czas po szkole. Nie powinien się znacząco różnić od tego co zazwyczaj Twoje dziecko robi, ale warto włączyć elementy związane z przygotowaniem do startu (patrz punkt 2.) i zadbać o wypoczynek.
2. Zaplanujcie, kiedy wspólnie spakujecie plecak/torbę i co się w nim znajdzie. Najlepiej zrobić to już przeddzień zawodów. Wtedy jest jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby zadbać o sprzęt sportowy i dopracować wszelkie detale (m.in. wyczyścić buty, przygotować rakietę, skompletować strój startowy). Na podstawie odpowiedzi dotyczących tego, jak wyglądają zawody stwórzcie listę niezbędnych rzeczy, które należy spakować. Odpowiedzi powinny dostarczyć wiedzy na temat ilości i rodzaju jedzenia, napojów w jakie zaopatrzyć dziecko. Warto również pamiętać, że na zawody zazwyczaj nie wystarczy zabrać jedynie stroju startowego, często potrzebne są inne rzeczy np. na rozgrzewkę i oczekiwanie na start.
3. Wypiszcie wszystkie czynności, które należy wykonać przed startem. W zależności od dyscypliny może to być przebranie się w strój startowy, przygotowanie sprzętu, rozgrzewka, jedzenie i picie itp. Zaplanujcie, kiedy najlepiej jeść posiłki, na ile przed startem spożyć ostatni, w którym momencie udać się na rozgrzewkę. Zwróćcie uwagę, aby w przypadku serii występów (np. biegów, wyścigów, pojedynków, meczów) dziecko dbało o utrzymywanie ciepła pomiędzy nimi, czyli zakładało w przerwach dodatkową warstwę ubrań.
4. Zaplanujcie "rozpoznanie terenu". Dodatkowymi ważnymi informacjami, które warto zawrzeć w planie, a z którymi w sytuacji zawodów wyjazdowych będzie można zapoznać się dopiero na miejscu ich odbywania to m.in. lokalizacja szatni, toalet, miejsca startu. Można zaplanować, aby tuż po przyjeździe zapoznać się z obiektem sportowym i zlokalizować wszystkie najważniejsze miejsca. W przypadku mniejszych dzieci powinien pomóc w tym trener albo rodzic (jeśli jest obecny na zawodach), nastolatkowe powinni być w stanie poradzić sobie z tym sami.
Znajomość obiektu oraz planu działania podczas zawodów z pewnością zwiększą komfort dziecka podczas startu i zminimalizują stres związany z kwestiami organizacyjnymi.
Co zrobić, żeby zawody były przyjemnością dla małego sportowca?
Rodzic ma ogromny wpływ na kształtowanie postaw swojego dziecka, tego jak się zachowuje, co myśli i robi. Pełni rolę modela, którego dziecko często obserwuje, a następnie naśladuje. Dlatego to jak podchodzisz do zawodów, jakie emocje, zachowania Ci towarzyszą, będzie oddziaływało na Twoje dziecko i wyrażało się w jego postawie.
Dlatego jeśli chcesz zadbać o swoje dziecko - zadbaj o siebie.
Emocje mają to do siebie, że łatwo się nimi "zarazić". Przebywając z osobami, które są smutne, zaniepokojone również można zacząć odczuwać zbliżone emocje. Tak samo jest z emocjami pozytywnymi. Jeśli ktoś jest radosny, wesoły, zaciekawiony również zaczyna się to udzielać osobom przebywającym w pobliżu.
Jeżeli traktujesz udział swojego dziecka w zawodach jako przygodę, dobrą zabawę i możliwość nauki wyrażaj to swoim zachowaniem, słowami oraz podejściem do wydarzenia. Wspólnie ze swoim dzieckiem zróbcie z przygotowań dobrą zabawę, cieszcie się i wzajemnie "zarażajcie" mnóstwem śmiechu i radości. To będzie pierwszy krok do udanego startu.
Artykuł pochodzi ze strony http://www.junior.sport.pl