Jak zmieniały się zasady gry na przestrzeni lat? Z cyklu #BliżejTwojejPasji

15-07-2020, 11:44 Ciekawostki

VAR zrewolucjonizował świat piłki nożnej, może się on komuś podobać, bądź nie, ale na pewno jest krokiem milowym, jeśli chodzi o przepisy gry w futbol. W dziejach najlepszego sportu drużynowego na całym globie takich sytuacji było już kilka i za każdym razem rozgrzewały emocje kibiców do czerwoności. Czytaj więcej i dowiedz się, jak zmieniały się zasady gry na przestrzeni lat.

Czy wiesz, że do 1875 roku gola strzelało się umieszczając piłkę pomiędzy bramką złożoną wyłącznie z dwóch słupków? Dopiero we wspomnianym roku wprowadzono… poprzeczki. Od tego czasu bramki wyglądają w konstrukcji, tak jak te obecne. W pierwszych latach funkcjonowania piłki nożnej, trudny żywot miał sędzia. Dopiero w 1878 roku wprowadzono używanie przez sędziów gwizdków. Do tego czasu arbiter używał…. siły swojego głosu. To niewątpliwie powodowało duży chaos na boiskach! Jeśli jesteśmy już przy temacie sędziów, to warto zaznaczyć, że w owym czasie nie było funkcji arbitra głównego, w takiej formie, jaką znamy obecnie! Po boisku biegało dwóch, tak jakby sędziów pomocniczych, po jednym na każdą z drużyn.

Z cyklu #BliżejTwojejPasji - Jak zmieniała się piłka do gry?

„Strzały śmierci”, czyli rzuty karne obowiązywały dopiero od 1890 roku, a 12 lat później wprowadzono przepis, który dyktował punkt w polu karnym, z którego padał strzał. Do tej pory rzut karny można było wykonać z dowolnego miejsca wzdłuż ówczesnej linii pola karnego. Przy okazji ustalono dokładne wymiary prostokątnego  pola karnego, jak i pola bramkowego. Tak narodziły się popularne jedenastki. Co ciekawe, do tego czasu pole bramkowe miało półokrągły kształt!

Do 1912 roku bramkarze mogli łapać piłkę w każdym sektorze boiska! Trudno wyobrazić sobie takie sytuacje w obecnym futbolu. We wspomnianym wcześniej roku wprowadzony przepis dał bramkarzom przywilej łapania piłek, ale tylko w obrębie własnego pola karnego. Dopiero w 1992 roku pojawiał się wielka i kluczowa zmiana, kiedy to zadecydowano, że bramkarze nie mają prawa łapać piłki pochodzącej z podań swoich drużynowych kolegów. Początkowo wprowadziło to wiele zamieszania na boiska, gdzie wielu bramkarzy popełniało to przewinienie w zasadzie z przyzwyczajenia.

Kolejny dziwny przepis gry, który na pewno Cię zaskoczy, dotyczył zmian zawodników. Dopiero od 1958 roku istniała możliwość wprowadzania przez trenerów  na boisko świeżych graczy. Do tej pory, nawet zawodnik z poważną kontuzją, nie mógł być wymieniony na zdrowego kolegę z drużyny i żeby nie osłabić ekipy, często pomimo ogromnego bólu, zostawał na murawie. Pozostając w temacie kontuzji, do 1970 roku „boiskowym brutalom”, wyrządzającym krzywdę swoim rywalom, nie groziła żadna kara! Dopiero wtedy wprowadzono reguły związane z funkcjonowaniem żółtych i czerwonych kartek, tak doskonale nam znane obecnie. Co ciekawe, facet, który je wymyślił, wpadł na ten pożyteczny pomysł podczas oczekiwania na zmianę świateł, gdy stał w samochodowym korku!


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group