Jak wspierać swoje dziecko na drodze do osiągnięcia sukcesu?

28-02-2016, 14:57

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, który rozpoczyna nowy etap w wędrówce swojego dziecka. Pamiętając jeszcze pierwsze chwile z potomkiem, ukradkiem ociera łzę i dumnie odprowadza go na pierwszy trening. Chcąc nie chcąc, wraz z podjęciem tej decyzji, rodzic nieustannie poszukuje odpowiedzi na kluczowe pytania. Jednak wśród najważniejszych z nich jest to, łączące w sobie niemal wszystkie wątpliwości: czy podjął właściwą decyzję?

SAMODZIELNOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM

Pomimo wszelkich obaw, warto pamiętać, że prędzej czy później nastąpi moment, w którym dziecko zapragnie podążać własną ścieżką bez pomocy rodzica. Już dziś warto wdrożyć je w wykonywanie zadań, które opierają się przede wszystkim na samodzielności. Uczestnictwo w treningach  to niemal idealna okazja do nabycia tego rodzaju zdolności. Młodzi adepci piłki nożnej, już od najmłodszych lat uczą się odpowiedzialności za własną osobę, szacunku do trenerów, dyscypliny oraz braterstwa w drużynie. To nie tylko świetny sposób na zabawę, ale i na ułożenie własnej hierarchii wartości.

 

TRENER NOWYM IDOLEM

W oczach niemal wszystkich dzieci największą popularnością cieszą się dydaktycy ich nowych „ścieżek życiowych”. Nie ważne czy jest to przedszkolanka, ulubiona nauczycielka, czy trener. Każdy z nich otrzymuje „wyjątkową moc”, która pozwala na przekazanie nabytej wiedzy w sposób perfekcyjny i niepodważalny. W przeciągu kilku miesięcy owa siła przeradza się w autorytet, który rzutuje nie tylko na ukształtowanie własnej dyscypliny ale przede wszystkim na rozwój młodego sportowca.Jest to droga do wspaniałych osiągnięć wychowanka.Warto zaznaczyć, że trener jest osobą o ogromnej wiedzy popartej doświadczeniem. Rodzic zatem powinien zaakceptować jego decyzje i nie wchodzić w przypisane mu kompetencje. Co więcej, może dołożyć cegiełkę do sukcesu swojej pociechy nie kwestionując wydanych zaleceń i jednocześnie wzmacniając jego autorytet.

 

WYJĄTKOWY DZIEŃ

Po tygodniach treningów nadchodzi dzień na długo pozostający w sercu młodego zawodnika. Wśród kilkudziesięciu obcych twarzy ma okazję zobaczyć tę najważniejszą – twarz swojego rodzica. To nie tylko duma i chęć prezentacji swoich zdolności z jak najlepszej strony, ale i uczucie nieocenionego wsparcia. Warto jednak zaznaczyć, że owa reakcja nie będzie taka sama na każdym treningu z obecnością rodzica. Po pewnym czasie dziecko przyzwyczaja się do stanu rzeczy i nie jest to dla niego nic wyjątkowego. Stopniowo oswaja się z widokiem wspierającej mamy, tym samym pozostając biernym w grze. Zatem wyjątkowym zadaniem rodzica jest pokazanie swojej pociesze, jak wiele dla niego znaczy, przy zachowaniu ostrożnych odstępów czasowych w odwiedzaniu jednostki treningowej.

 

TRENER-ZAWODNIK

Kolejnym ważnym aspektem, który zdecydowanie warto poruszyć jest kwestia wydawanych poleceń podczas treningu. Dziecko bombardowane ogromną ilością komunikatów ze strony swoich rodziców i trenera często może stracić świadomość, co najlepiej zrobić w danym momencie. Jest to czysty przykład zakłócenia komunikacji na linii trener-zawodnik. Pomimo wszelkich poglądów i posiadania szeroko pojętej „wiedzy” w zakresie piłki nożnej, rodzice powinni na czas jednostki treningowej zachować swoje rady wyłącznie dla siebie. Jest to niezbędne w przeprowadzeniu efektywnych ćwiczeń.Młody zawodnik skupiając się zaledwie na poleceniach trenera jest w stanie wdrożyć w działanie o wiele ważniejszych praktyk, które już niedługo zaowocują profesjonalną grą.

 

SYNONIM ZABAWY

Celem długoletnich treningów jest wychowanie przyszłego reprezentanta kraju w piłce nożnej. Warto jednak pamiętać, że droga do tak zaszczytnego tytułu jest długa i pracochłonna. Skupiając się na tym co tu i teraz nie sposób potraktować dziecko wyłącznie jako materiał na przyszłego sportowca. W świetle własnych ambicji i marzeń należy wziąć pod uwagę najważniejszą kwestię: dziecko musi czerpać radość z gry! Niemal fundamentalną wartością jest fakt, iż dopiero pasja może zaszczepić w młodym zawodniku chęć poszerzania horyzontów, pokonywania własnych słabości i zwiększenia determinacji. Aby to osiągnąć dziecko musi się przede wszystkim bawić! 

 


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

502741749 zapisy@apstal.pl