Piłkarze z numerem 9

20-07-2021, 14:35

Każdy piłkarz lub piłkarka lubi grać w swoim ulubionym numerze na koszulce. Niektórzy inspirują się znanymi gwiazdami ze świata futbolu, a inni decydują się na unikalne liczby, które będą ich wyróżniać podczas meczu. Dziś zwrócimy uwagę na zawodników z numerem 9! Dlaczego? Przeczytaj artykuł i miej w zanadrzu piłkarską anegdotkę.

Piłkarze z numerem 9

Kiedy zaczęto numerować koszulki piłkarskie?

Dopiero w 1939 roku IFAB zasugerowała, aby numerować koszulki poszczególnych zawodników. Pewną regułą było to, że bramkarz otrzymał cyfrę jeden na plecach,  a rozgrywający dziesiątkę. Przełomem w tej kwestii było rozpoczęcie podpisywania nazwiskiem kompletu meczowego, co przyczyniło się do wzrostu sprzedaży koszulek z imionami piłkarskich idoli!

Lewy, czyli numer 9

Niewątpliwie Robert Lewandowski jest najpopularniejszym polskim piłkarzem i budzi uznanie na całym świecie. Piłkarz przez wiele lat rozgrywa spotkania z numerem 9  począwszy od kariery w Borussi Dortmund, Bayernie i Reprezentacji. Dzięki temu ten numer staję się ikoną piłkarskiej perfekcyjności.

Dziewiątka legendy Lecha Poznań 

Piotr Reiss wspomina, że w latach 80 XIX wieku  numer 9 na koszulce wiązał się z ogromnym prestiżem. Taką aurę budowało ustawienie  taktyczne popularne w Wielkiej Brytani, czyli 2-3-5,  w których naczelną rolę odgrywał napastnik, właśnie z numerem 9. Dlatego też Ci, co mogli reprezentować drużynę z tą liczbę zazwyczaj grali pierwsze skrzypce. Niewątpliwie jest to magiczna liczba! 

,, W Lechu grałem zawsze z tym numerem. Od mojego debiut w roku 1992 nigdy nie zmieniłem numeru. Kiedy rozpoczynałem karierę było zupełnie inne podejście do tego jaką cyfrę masz na plecach. Obecnie możesz mieć 99. Kiedyś piłkarze, którzy grali z takimi numerami jak 9 i 11 byli liderami, zazwyczaj napastnikami. Oczywiście wiązało się to z tym, że największe gwiazdy światowego futbolu zazwyczaj nosiły któryś z tych numerów” – opowiada Piotr Reiss.

Benzema - na zawsze z dziewiątką

Benzema karierę w Realu Madryt rozpoczynał z numerem 11. Jednak od drugiego sezonu dumnie nosi na swoich plecach cyfrę 9. Piłkarz niejednokrotnie powtarzał, że utożsamił się z tym widokiem, jak i całą kulturą hiszpańską. Często zaznacza, że chciałby w przyszłości zastrzec  numer 9 w klubie. Istnieją duże szansę, że może tego dokonać. Gdy skończy karierę może zostać ambasadorem Realu Madryt.

Bez wątpienia numer 9 jest symbolem napastników, czołowych graczy w drużynie. Dlatego też wiele młodych piłkarzy inspiruje się tą cyfrą i wybiera ją jako przewodnika podczas swojej kariery. Choć numeracja koszulek nie ma dużego znaczenia, to niektóre  z nich na dobre zapisały się, jako legendy!


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group