Jak wspierać małego sportowca? 7 zasad dla rodziców

25-11-2015, 09:18

Wszyscy dookoła mówią: wspieraj. Tylko jak? Nie wystarczy, że się nim opiekujesz, zapisujesz na dodatkowe zajęcia i kupujesz sportowy sprzęt? Nie wystarczy. Oto 6 rzeczy, które sprawią, że twój mały sportowiec poczuje się przy tobie szczęśliwy.

 

 

Dziecięce potrzeby są równie ważne, jak twoje. Potrzeba przynależności, uznania, samorealizacji dotyczy nas wszystkich, bez względu na wiek. Często jednak są one bagatelizowane z racji na inne postrzeganie rangi tychże potrzeb lub też niespełniane wyłącznie z powodu lęków rodzica. Twoje dziecko chce wyjechać samo na obóz lub rozpocząć treningi wspinaczki i napotyka na twój zdecydowany opór? Pomyśl, dlaczego tak naprawdę nie chcesz się zgodzić na pomoc w realizacji tych marzeń.

Drugi, bardzo częsty problem, to nieumiejętność rozróżniania potrzeb i pragnień od zachcianek. Trudność jeszcze może stanowić fakt, że dziecko samo nie jest w stanie określić co jest czym. Bo czy zakup nowych butów piłkarskich to zachcianka czy praktyczna potrzeba? Od naszego wyczucia i obserwacji zależy, czy odpowiednio zinterpretujemy słowa dziecka.

 

 

Wyobraźmy sobie scenkę:

Rodzic: Dlaczego nie chcesz już chodzić na treningi?

Dziecko: Bo trener jest głupi

Rodzic: Nie wolno tak mówić, trener nie jest głupi

Dziecko: Właśnie, że jest

 

Co powiesz? Będziesz bronił trenera? Pozwolisz mu w takim razie po prostu zrezygnować z treningów?

Uważny słuchacz  jest w stanie między słowami uchwycić wcześniej już wspomniane potrzeby dziecka, a tu ewidentnie jedna z nich nie została zaspokojona. Najwyraźniej też mały sportowiec nie jest w stanie sobie z tym poradzić sam. W tym przypadku prawdopodobnie trener powiedział coś, co dziecku się nie podobało. Być może go nie zrozumiał, może źle go ocenił lub niesprawiedliwie ukarał. Twoim zadaniem jest dotrzeć do tej informacji i nie ocenić ją, a pokazać zrozumienie. Bardzo często po takiej rozmowie dziecko samo dochodzi do rozwiązania problemu.

 

Czytaj więcej na junior.sport.pl>>


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

502741749 zapisy@apstal.pl