Jak przygotować dziecko do zawodów?

30-10-2017, 09:45 Porady dla dziecka i rodzica

Już niedługo Twoje dziecko czekają pierwsze zawody? A może to już kolejny start Twojego dziecka, a Wy wciąż poszukujecie wspólnego sposobu działania i tego, co pomoże Wam w przygotowaniach? Oto kilka wskazówek jak przygotować małego sportowca do rywalizacji.

Zaangażowanie rodzica w przygotowaniach do startu dziecka zmienia się wraz z wiekiem. Im młodsze dziecko, tym większa rola rodzica. W praktyce oznacza to jedno - więcej obowiązków spoczywa na opiekunach niż na dziecku. W dużej mierze to od dorosłych zależy czy pierwsze wspomnienie rywalizacji będzie należało do przyjemnych, miłych i radosnych. Wraz z wiekiem zawodnika zaangażowanie rodzica maleje, a sportowiec korzysta z wiedzy i doświadczeń nabytych podczas swoich pierwszych jak i kolejnych zawodów.

Jak przygotować dziecko do zawodów?

Specyfika dyscypliny sportowej

Każda dyscyplina sportu na swój sposób jest specyficzna. Czy Twoje dziecko trenuje sport zimowy czy letni, sport drużynowy czy indywidualny, wydarzenie odbywa się na otwartej przestrzeni czy w hali/arenie, a może zmienia się to w zależności od sezonu? Odpowiedzi na te pytania są ważne w kontekście uczestnictwa w zawodach, bo każda dyscyplina sportu wymaga innego przygotowania do startu, zadbania i skupienia się na innych elementach. Jeśli dobrze znasz daną dyscyplinę sportu i jego specyfikę, odpowiedzi na poniższe pytania nie powinny być problematyczne. Natomiast jeśli nie jesteś dobrze zorientowany w sporcie, które trenuje Twoje dziecko, nie ma powodów do zmartwień. Aby zapoznać się ze specyfiką danej dyscypliny sportowej najlepiej skorzystać z wiedzy dziecka na ten temat albo - gdy jest jeszcze zbyt małe - zapytać trenera.

Co warto wiedzieć?

  • Ile czasu trwają zawody?
  • O której godzinie Twoje dziecko ma start?
  • Ile czasu ma do startu od momentu przyjazdu na miejsce zawodów?
  • Gdzie odbywają się zawody? (np. na otwartej przestrzeni, w hali, na otwartym czy zamkniętym basenie)
  • Czy jest to jeden występ (bieg/wyścig/mecz) czy seria występów (biegów/wyścigów/meczów)?

Rutyna i jak ją stworzyć

Dzieci dobrze czują się w sytuacjach i miejscach, które są im znane. Kiedy wiedzą, gdzie co się znajduje, co po sobie następuje oraz kiedy mogą przewidzieć, co za chwilę się wydarzy. To sprawia, że czują się bezpiecznie i pewnie. Dlatego warto opracować wspólnie z dzieckiem plan przygotowania do zawodów i funkcjonowania w dzień startu. Przydadzą się do tego odpowiedzi na wcześniejsze pytania.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group