Jedzenie w podróży

17-05-2016, 14:36

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami a wraz z nimi więcej wolnego czasu, więcej podróżowania, zwiedzania i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Letnia beztroska to jednak czas, kiedy  nie powinniśmy zapominać o regularnych posiłkach. Jednak jak podołać temu zadaniu, gdy mamy do dyspozycji inną kuchnie, inne sprzęty, często inne produkty.

Oczywiście najłatwiej byłoby skorzystać z tego, co oferuje nam rynek lokalny. Będąc za granicami Polski warto skorzystać z możliwości poznawania nowych smaków i kultury. Oczywiście wybierając dobre jakościowo dania, w lokalnych restauracjach. Najlepiej takie, gdzie stołują się mieszkańcy danego miejsca. Jeśli jednak robimy sobie krótsze wycieczki z naszymi małymi sportowcami, możemy śmiało zdać się na własne posiłki, które przygotowaliśmy w domu. Najważniejsze, by wybierając się na łono natury na dłuższy wyjazd np. pod namiot, mieli do dyspozycji lodówkę, palnik bądź kuchenkę, garnek i sztućce.

W naszym artykule znajdziecie kilka pomysłów na dania, które możecie zabrać ze sobą. Nim jednak przejdziecie do gotowania , warto zaopatrzyć się w plastikowe pojemniki przeznaczone do kontaktu z żywnością, w których bez zbędnych problemów przetransportujecie wasze dania. Obecnie na rynku znajdziecie duży wybór takich produktów. Są nie tylko ładne, ale również wielofunkcyjne.  Poza plastikowymi pojemnikami znajdziecie w sklepach również termosy do przewożenia posiłków. Ułatwią one transport i rozwiążą problem temperatury jedzenia, a kosze piknikowe pomieszczą niezbędne sprzęty potrzebne na piknik. Ciekawym rozwiązaniem jest również słoik,  z łatwością go przewieziemy, bez obawy o jego szczelność.

Wiemy już w czym przewozić jedzenie, ale co przygotować, by było smacznie i zdrowo oraz czego powinniśmy unikać, mając na uwadze oczywiście naszych małych sportowców? W zależności od długości wyjazdu oraz jego charakteru musimy pamiętać o produktach, których najlepiej nie pakować na wyjazd, jeśli nie zabieramy ze sobą lodówki. Mowa tutaj o wszelkich nieprzetworzonych produktach, takich jak mleko, jogurty, serki, jajka. Szybko ulegają one popsuciu, a letnie temperatury tylko przyśpieszają ten proces, więc jeśli nie chcemy nabawić się zatrucia, najlepiej ich po prostu unikać.  Jeśli wyjeżdżamy na jeden dzień za miasto spokojnie możemy zapakować nasze dania do specjalnych termosów, które nie tylko będą szczelne, ale także zatrzymają ciepło, więc nie będziemy skazani na jedzenie zimnego obiadu lub kolacji. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, konieczne będzie zabranie podróżnej lodówki, w której przechowamy gotowe dania. Przygotowując dania na dłuższy wyjazd pamiętajmy, by przed zapakowaniem je dobrze wystudzić, następnie zamknąć i wstawić do lodówki. Chcąc przemieszać zimne już danie lub przełożyć do innego pojemnika upewnijmy się, że łyżka, którą to robimy jest sucha, by nic się nie popsuło. Następnie przed podaniem podgrzejmy nasze danie, jeśli tego wymaga J To tylko kilka prostych porad, teraz przejdźmy do przepisów.

Warstwowy słoiczek (składniki na 4 słoiki/ pudełka)

Składniki:

- 2 woreczki ryżu naturalnego
- pęczek natki pietruszki
- puszka tuńczyka w kawałkach 
- słonecznik łuskany (około łyżki)
- ząbek czosnku
- opakowanie zielonych oliwek
- przyprawy


1. Ryż gotujemy według instrukcji z opakowania. Jeśli używacie naturalnego to trzeba uzbroić się w cierpliwość, gotuje się go około 40 minut. Jednak jest zdrowszy od białego.

2. Kolejnym krokiem w przygotowaniu naszego warstwowego słoiczka jest zrobienie pesto pietruszkowego. Natkę pietruszki, myjemy i kroimy na mniejsze części. Umieszczamy ją w blenderze, ze świeżo wyciśniętym czosnkiem, łyżką oliwy z oliwek, prażonym słonecznikiem (wystarczy na patelni go podprażyć, do uzyskania złotego koloru). Wszystko razem mielimy i nasze pesto jest gotowe.

3. Wszystkie składniki będziemy układać warstwowo w słoiczkach lub pudełkach, w zależności od tego, co akurat znajduje się w naszym posiadaniu . Zaczynamy od warstwy ryżowej (pół lub trochę mniej woreczka) , następnie tuńczyk (około 1/4 opakowania na słoik), warstwa pietruszkowa, kilka pokrojonych oliwek. 

Wytrawne ciasto z oliwkami i orzechami

Składniki:

*suche:

-mąka pszenna pełnoziarnista- 2 szklanki
-soda oczyszczona- łyżeczka
-sól-szczypta
-odrobina curry oraz pieprzu

*mokre:

-mleko- 1,5 szklanki
-olej rzepakowy- 2 łyżki
-jajko r.L - 2 szt

*dodatkowo:

-oliwki zielone- 100g
-orzechy ziemne -garść
-ząbek czosnku


 

Przygotowanie:

1. W jednej misce mieszamy ze sobą składniki suche, w drugiej mokre.
2. Ząbek czosnku i oliwki drobno kroimy.
3. Mieszamy ze sobą zawartość misek, następnie dodajemy czosnek, oliwki oraz orzechy i całość znów mieszamy. Ciasto przekładamy do keksówki (można ją wyłożyć papierem do pieczenia lub użyć silikonowej)
4. Rozgrzewamy piekarnik do 200 st. C i pieczemy przez około godzinę, do tzw. suchego patyczka.

 

Źródło: z-pamietnika-dietetyka.pl


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

502741749 zapisy@apstal.pl