Jaka jest rola trenera w życiu młodego piłkarza?

14-10-2022, 10:18

Dzień Edukacji Narodowej to odpowiedni moment, aby wziąć pod lupę naszych trenerów i przyjrzeć się ich pracy. Zajęcia piłkarskie dla zawodników Akademii są bardzo ważne, a trener zajmuje istotne miejsce w sercu każdego młodego piłkarza. To właśnie szkoleniowiec sportowy musi czuwać nad rozwojem fizycznym swoich podopiecznych, ale także nad ich mentalem. Jaką rolę odgrywa trener w życiu początkującego sportowca?

trener APSG

Nauczyciel

Dziecko często wzoruje się na swoich rodzicach i bliskich, ale dla zawodnika chcącego rozwijać pasję piłkarską, równie ważnym autorytetem jest trener. Adepci Akademii traktują go jako swojego nauczyciela. To on zna wszystkie mocne i słabe strony zawodnika, jest dla dziecka niczym kierunkowskaz, który wskazuje dalszą ścieżkę ich kariery. Nierzadko to od niego zależy, czy dziecko będzie chciało dalej rozwijać swoją przygodę z określoną dyscypliną sportu.

Motywator do działania

Motywacja zawodników na treningach jest bardzo istotna. Kiedy przychodzi moment słabości czy porażki, to właśnie trener potrafi obudzić w dziecku ducha walki i zachęcić je do kontynowania rozwoju piłkarskiej pasji. Trener stara się wskazać odpowiednie warianty wyjścia z określonej sytuacji, a nie przedstawia gotowych metod, tym samym daje dziecku poczucie, że samo dotarło do rozwiązania. Nauczyciel może też zachęcać do prowadzenia zdrowego stylu życia, zwracania uwagi na nawyki żywieniowe, co również pozytywnie wpływa na rozwój młodego człowieka.

Łowca talentów

Trener spędzając z dzieckiem wiele godzin w miesiącu na treningach, potrafi dostrzec potencjał danego zawodnika, a zajęcia piłkarskie stara się pokierować w taki sposób, aby podszlifować umiejętności dziecka. To on pokazuje małemu piłkarzowi, jak może wykorzystać swoje mocne strony i wiedzę, którą zdobył na zajęciach. Niejednokrotnie nauczyciel odnajduje w młodym piłkarzu ogromny talent i może pomóc mu rozwinąć skrzydła i rozpocząć karierę piłkarską.

Przyjaciel z boiska

Dziecko, aby rozwijało się piłkarsko, musi być pewne, że może o wszystkim powiedzieć swojemu trenerowi. Staje się on nie tylko jego przyjacielem, ale również powiernikiem tajemnic. Trener nie kara zawodnika za jego energię, czy popełnione błędy, a dąży do tego, aby wspólnie wyciągnąć wnioski z zaistniałej sytuacji. Kolejną zaletą jest to, że nauczyciel sportowy stara się nie owijać w bawełnę i konfrontować młodego piłkarza z rzeczywistością, z którą będzie musiał się zmierzyć np. podczas ważnego turnieju.

Czego życzymy naszym trenerom?

W tym wyjątkowym dniu, życzymy całej kadrze trenerskiej, aby czerpała satysfakcję z wykonywanej pracy. Mamy nadzieję, że motywacja i chęć dążenia do samorozwoju nigdy Was nie opuści! Życzymy również zdrowia i siły do działania. Pamiętajcie, jak istotną rolę odgrywacie w życiu swoich młodych podopiecznych! Dziękujemy za wszelki trud, jaki wkładacie w nauczanie adeptów Akademii!


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group