Badminton dla dzieci. Rekreacja czy wyczyn?

24-05-2016, 15:00

Badminton kojarzy się przede wszystkim z wakacyjną rekreacją. Tymczasem ta dyscyplina może stanowić pole do rozwoju pod kątem zawodniczym. Trener Jacek Jagodziński podpowiada jak rozpocząć profesjonalną ścieżkę badmintona.

Badminton czy kometka?

Badminton to gra sportowa, którą uprawiamy w pomieszczeniach zamkniętych (halach sportowych) i w obrębie ściśle wyznaczonych reguł gry.

"Kometką" określa się grę na świeżym powietrzu polegającą na odbijaniu i biciu rekordów w stylu kto więcej. W kometkę gramy nad jeziorami, na plażach - wyłącznie dla rozrywki.

Natomiast badminton to dyscyplina olimpijska. Ciężka, lecz jednocześnie piękna

Kiedy rozpocząć przygodę z badmintonem?

Moment rozpoczęcia nauki gry w badmintona powinien być uzależniony od naszych oczekiwań. Jeśli bierzemy pod uwagę, że dziecko być może zacznie trenować na poziomie klubowym, zawodniczym, to najlepszym wiekiem na start jest okres 6-8 lat. Są zawodnicy, którzy zaczynają trochę później, ale należy zdać sobie sprawę, że już na starcie kariery tracą często do swych rówieśników 2-3 lata. Potrzeba wówczas dużo samozaparcia i sporo więcej godzin spędzonych na treningach na korcie, aby dogonić ten czas. Jest to jednak jak najbardziej możliwe.

Jednak nie wszyscy muszą zostać olimpijczykami, czy też mistrzami tego sportu. Znacznie większa jest grupa osób uprawiających sport rekreacyjnie, w takim przypadku można rozpocząć treningi w każdym wieku. W obecnej chwili jest dużo klubów prowadzących treningi również dla osób dorosłych, które pragną zdrowo spędzać czas.

Zalety gry w badmintona

Badminton jest dyscypliną wszechstronną, kształtującą w sposób harmonijny wiele cech motorycznych. Podczas gry w równym stopniu muszą pracować ręce, nogi, cały tułów, a przede wszystkim "głowa".

Do klubów trafiają czasem dzieci, które niespecjalnie sobie radzą na lekcjach WF-u, a mimo to po 2-3 latach systematycznego treningu badmintonowego (choćby tylko uprawianego 2-3 w tygodniu) dostają się do reprezentacji swych szkół w innych dyscyplinach sportu. Pamiętajmy, że dziecko na treningach pracuje nad szybkością, zwinnością, skocznością, wytrzymałością, siłą, koordynacją, a to przynosi świetne rezultaty.

Jak znaleźć trenera "idealnego"?

Na rynku jest dużo osób bez żadnego wykształcenia w kierunku trenerskim, a często nawet bez przeszłości zawodniczej. Również dawne zwycięstwa obecnego "trenera" nie gwarantują jakości zajęć przez niego prowadzonych.

Sprawdźmy zatem, jakie trener bądź instruktor ma kwalifikacje, uprawnienia, jakie kursy ukończył, co osiągnął. To wszystko możemy znaleźć w Internecie, nie bójmy się także pytać samego trenera.

Czytaj więcej: junior.sport.pl


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

502741749 zapisy@apstal.pl