Aktywna zima, czyli jak sprawić, by tegoroczne święta były inne niż wszystkie

20-12-2015, 15:17
Czego pragnie twoje dziecko? Nowej zabawki? Telefonu komórkowego? Pewnie też. Jednak najlepszym prezentem dla dziecka jest rodzic. Aktywny rodzic.

W 2014 roku firma TNS Polska przeprowadziła badanie pt. "Polscy rodzice o prezentach gwiazdkowych swoich dzieci". Podarki stanowiły głównie zabawki (53 proc), ubrania (41 proc), słodycze (26 proc) i książki (20 proc). W dalszej kolejności sprzęt elektroniczny i gry komputerowe. Zatem kupujemy i jednocześnie narzekamy, że dzieciaki są mało aktywne, leniwe, chorowite. Brakuje im ruchu i świadomości, jak radosny może być czas spędzony na sportowo. Nie będą miały szansy jednak tego odkryć, jeśli ktoś nie wskaże im drogi. A mogą to zrobić oczywiście dorośli - rodzice i nauczyciele.

 Dzieci pragną przedmiotów?

W internecie krąży filmik, w którym dzieci piszą list do Świętego Mikołaja oraz list do rodziców. W tym pierwszym proszą głównie o zabawki, w drugim o czas spędzony razem: wspólne zasiadanie do kolacji, zabawy, gra w piłkę. Gdy zapytano maluchy co by zrobiły, gdyby mogły wysłać tylko jeden list, jednogłośnie odpowiedziały - wysłałbym/wysłałabym ten do rodziców.

W obecnych czasach mnogość zabawek, a także sprzętu elektronicznego wprawia o zawrót głowy. Rozwój technologiczny żyje własnym życiem i nie mamy prawa odcinać od tego dzieci. To jest ich rzeczywistość, ich przyszłość, ich furtka do świata. Jednak nasze prawdziwe, pierwotne potrzeby nie zmieniają się. Nasze pociechy wciąż potrzebują bliskości, miłości, pozytywnych wzorców oraz...codziennej dawki ruchu!Po co (tak naprawdę) dziecku sport?

W szkołach ponadgimnazjalnych niemal co trzecie dziecko ma nadwagę i liczba ta z każdym rokiem wzrasta. Dzieci do szkoły podjeżdżają autobusem lub samochodem, a popołudnia spędzają w domu, zamiast na podwórku lub boisku. Jedzą bezmyślnie, nawykowo, przed telewizorem i komputerem. Organizm domaga się wartościowych składników pochodzących z pożywienia. Gdy tych nie dostaje, woła o kolejną porcję jedzenia. Aktywny styl życia pozwala utrzymywać prawidłową wagę ciała, a także zmniejsza chęć notorycznego podjadania niezdrowych przekąsek. Organizm regularnie wystawiany na intensywny wysiłek spragniony jest większej ilości składników odżywczych, zatem mały sportowiec chętniej zjada warzywa, owoce, kasze.Sport chroni przed chorobami cywilizacyjnymi. Osoby, które regularnie uprawiają sport rzadziej chorują. Wieńcówka, cukrzyca typu II, niektóre postacie nowotworu, osteoporoza - to choroby, które teoretycznie nie dotyczą dzieci (chociaż niestety powoli zaczyna się to zmieniać). Jednak na to, czy zachowamy zdrowie w wieku dorosłym w dużej mierze decyduje styl życia od najmłodszych lat. Sport uaktywnia system odpornościowy, a także uczy organizm szybkiej i efektywnej regeneracji. Dzięki temu sportowiec, który dozna urazu lub zachoruje, dużo szybciej wróci do sprawności niż człowiek, który prowadzi statyczny tryb życia.

 

Czytaj więcej na junior.sport.pl>>


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group