Zgodni rodzice, czyli spójność działań między tatą a mamą i ich wpływ na rozwój sportowy małego zawodnika

03-01-2017, 15:38

Rozwój sportowy zawodnika jest bardzo złożonym zjawiskiem. Niezliczona ilość czynników wpływa na to, że kariera sportowa młodego zawodnika rozwija się pomyślnie. Niezaprzeczalnie najważniejszym czynnikiem wspomagającym rozwój zawodnika są jego relacje z bliskimi mu osobami. Od jakości tych relacji zależy m.in. samopoczucie zawodnika, jego chęć do codziennej pracy i konsekwencja w podążaniu za swoimi sportowymi marzeniami.

 

Stwórz odpowiednie warunki

Rozwój sportowy zawodnika jest bardzo złożonym zjawiskiem. Niezliczona ilość czynników wpływa na to, że kariera sportowa młodego zawodnika rozwija się pomyślnie – robi On postępy, jest radosny, zadowolony i zmotywowany do ciężkiej pracy. Spośród wielu uwarunkowań sprzyjających pozytywnym zmianom w sporcie są takie, których rola jest kluczowa i ważniejsza od pozostałych. Niezaprzeczalnie najważniejszym czynnikiem wspomagającym rozwój zawodnika są jego relacje z bliskimi mu osobami tj. rodzicami, trenerem i kolegami z grupy, czy też z drużyny. Od jakości tych relacji zależy m.in. samopoczucie zawodnika, Jego chęć do codziennej pracy i konsekwencja w podążaniu za swoimi sportowymi marzeniami. Pozytywne relacje z bliskimi zawodnikowi osobami są ważniejsze od obiektów sportowych, używanego sprzętu sportowego czy też reprezentowania takich czy innych barw klubowych. W sytuacji, gdy zawodnik otrzymuje ze swojego najbliższego środowiska prawdziwe wsparcie i kompetentną opiekę jest w stanie przetrwać nawet najtrudniejsze sytuacje i zaakceptować niesprzyjające mu warunki trenowania. W przypadku małego sportowca kluczową rolę odgrywają rodzice. Na tym etapie rozwoju niemal wszystko zależy jeszcze od rodziców. Takie, jakie ich zaangażowanie – takie uczestnictwo dziecka w sporcie. Do optymalnego rozwoju sportowego potrzebne są odpowiednie warunki. W pierwszej kolejności emocjonalne i intelektualne, a w dalszej kolejności finansowe.

Rodzicielska spójność

Skuteczne wychowanie oparte jest o konsekwencje i spójność działań między mamą i tatą. Sport również jest wychowaniem, stąd te same czynniki grają tu kluczową rolę. Nie wystarczy „być”, interesować się, wspierać. Trzeba robić to przemyślanie, logicznie – nie zaprzeczając sobie wzajemnie. I nawet jeżeli zdanie rodziców różni się między sobą w niektórych kwestiach – w stosunku do swojego dziecka - sportowca powinniście być zgodni i reprezentować jeden „front” działania.

Na czym polega rodzicielska spójność w sporcie?

Najkrócej rzecz ujmując – spójność to zbliżone, albo takie samo zdanie w kluczowych sprawach dotyczących wychowania swojego dziecka - sportowca, jego rozwoju oraz zgodność decyzji odnośnie jego sportowej codzienności i przyszłości. Oczywistym jest, że w mniej ważnych kwestiach zdanie taty i mamy może się od siebie różnić i nie będzie miało to większego wpływu na funkcjonowanie dziecka w sporcie. Warto zastanowić się, jak spójność zadania, decyzji i działań wygląda w Waszym domu.

Pomocne mogą okazać się następujące pytania:

Czy obydwoje jesteście zadowoleni, że dziecko jest sportowcem?

Czy jesteście zadowoleni, że trenuje właśnie tą dyscyplinę sportu?

Czy tak samo myślicie o sportowej przyszłości swojego dziecka?

Czy obydwoje akceptujecie to, że dziecko poświęca swój cały czas na trenowanie?

 Czy obydwoje ufacie trenerowi swojego dziecka?

Czy obydwoje jesteście przekonani do Szkoły Mistrzostwa Sportowego, do której uczęszcza Wasze dziecko?

Jakie macie zdanie na temat diety sportowej swojego dziecka?

Czy obydwoje prowadzicie aktywny i zdrowy tryb życia?

Uważacie, że nauka jest równie ważna jak sport?

Jesteście tylko kibicami i wspierającymi rodzicami czy również przejmujecie po części rolę trenera?

Czy jesteście zgodni odnośnie finansów, które chcecie zainwestować w rozwój sportowy swoich dzieci?

Czy obydwoje jesteście zadowoleni z zachowania dziecka wobec swojego trenera i i innych zawodników z grupy?

Czy na pewno mówimy o tym samym?

Z pewnością najważniejsza jest rozmowa między tatą a mamą. Jeżeli rodzice ze sobą rozmawiają na temat codzienności swojego dziecka - sportowca i jego sportowej przyszłości, zdecydowanie łatwiej dojść do porozumienia i podjąć jakieś wspólne, zgodne decyzje odnośnie sportowej kariery swojej pociechy. Nie jest oczywistą sprawą, że myśląc o swoim trenującym dziecku, myślicie o tym samym.

Upewnijcie się, czy to samo oznacza dla Was „mistrzostwo sportowe”, „kariera sportowa dziecka”, „rozwój sportowy dziecka”. Czy obydwoje rozumiecie tak samo „cele” i „marzenia” sportowe swojego dziecka?

Upewnijcie się również, czy kierujecie się tą samą motywacją zapisując dziecko na treningi w danej dyscyplinie sportu. Być może jedno z Was chce, aby dziecko jedynie było zdrowe i prowadziło aktywny tryb życia. Z kolei drugie – chce i planuje, aby Wasza pociecha została zawodowym sportowcem i z taką myślą szukany był ten konkretny klub i ten konkretny trener. O ile na początku różnica zdań w tym obszarze może nie mieć dużego znaczenia, z czasem może zrodzić między Wami konflikty i „odbije się” na Waszych relacjach z dzieckiem i jego stosunku do trenowania.

Czytaj więcej: http://www.junior.sport.pl/junior/7,143113,20979162,zgodni-rodzice-czyli-spojnosc-dzialan-miedzy-tata-a-mama-i.html


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

502741749 zapisy@apstal.pl