W jaki sposób zachęcić dziecko do sportu?

21-05-2019, 15:16

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że już ponad 10% dzieci na świecie ma problem z nadwagą. Te niepokojące wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości - bez sportu nie można utrzymać zdrowej równowagi psychofizycznej. Ale w jaki sposób przekonać pociechy do tego, że aktywność ruchowa będzie dla nich atrakcyjna?

Rola rodzica w zachęceniu dziecka do sportu 

Rodzice często nie są świadomi tego, że to właśnie oni są największym wzorem dla swojego dziecka. Młody człowiek naturalnie postrzega swoich opiekunów jako autorytet, dlatego tak ważne jest pokazanie mu odpowiednich zachowań. Trenerzy i nauczyciele są tylko wsparciem dla rodziców, którzy muszą na co dzień wpajać zdrowe schematy w życie młodego sportowca. Jeśli dziecko nie reaguje na namowy - spokojnie, potrzebna jest cierpliwość i odpowiednie podejście. Dobrym pomysłem będzie gra z dzieckiem w ogrodzie lub parku, aby przyzwyczaić go do regularnej aktywności. 

Podstawową kwestią jest zachęcanie, a nie przymuszanie, do uprawiania danej dyscypliny. Świat sportu jest różnorodny i oferuje wiele dróg rozwoju. Predyspozycje dziecka powinny zostać wcześnie wykryte, bo to do nich dopasowuje się odpowiednią dyscyplinę. W Akademii Piłkarskiej Reissa promujemy różne ścieżki sportowej kariery. Wiemy, że każdy zawodnik jest inny i sprawdzi się najlepiej na przypisanej specjalnie dla niego pozycji. 

 

Sport jako zabawa i bodziec do rozwoju

Dr Tomasz Kurach z Fundacji Sportu Pozytywnego nie pozostawia wątpliwości, że sport w sposób pozytywny kształtuje charakter młodego człowieka. Jego czynne uprawianie uczy konsekwencji i pewności siebie, tak potrzebnych w procesie socjalizacji. Z czasem dziecko same zacznie dostrzegać te zalety i cieszyć się z poczucia dumy i przynależności. Aby dodatkowo spotęgować radość z uprawiania sportu, możemy dodać kilka tzw. Zabaw piłkarskich. Konkurs kapkowania czy też berek z piłką u stopy na pewno zaciekawią dziecko piłką nożną.

Dodatkową motywację dadzą na pewno nagrody i pochwały. Treningi nie mogą być karą, do której dziecko będzie czuło się przymuszone. Jeśli widzimy, że dziecko nie odczuwa przyjemności z uprawiania sportu, potrzebna będzie rozmowa, która ustali sedno problemu. Czasami zmiany wymaga dyscyplina, lub nieodpowiednie otoczenie czy trenerzy. Taka rozmowa na pewno nie będzie łatwa, dziecko kieruje się emocjami i łatwo jest je zranić. Rodzic musi opanować własne uczucia i podczas rozmowy cierpliwie dojść do najodpowiedniejszego rozwiązania.

Musimy pamiętać aby w zdrowy sposób podchodzić do naszych pociech. Aktywność fizyczna może być niesamowitym dodatkiem do planu dnia. Sport zapobiega chorobom, poprawia wydolność i kondycje, a przede wszystkim pomaga w budowaniu przyjaźni i poczucia wartości siebie. Miejmy to na myśli zapisując dziecko na pierwszy trening. Do końca maja nasza Akademia oferuje bezpłatne treningi, może to właśnie u nas Twoje dziecko znajdzie pasję do sportu. 


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

502741749 zapisy@apstal.pl