Rozwój szkolenia wśród młodzieży.

29-01-2019, 23:55 Ciekawostki

Piłka nożna chodź wydawałoby się dla przeciętnego Kowalskiego niezmienna w swoich zasadach od lat, to z roku na rok ewaluuje i wprowadza pewne udoskonalenia. Zarówno szybkość gry, taktyka i umiejętności zawodników rozwinęły się znacząco i obecnie mało jest w piłce miejsca na przypadek bądź szczęście. Wszystko poparte jest ciężką pracą oraz taktyką. Taka zmiana dotknęła także szkolenia piłkarskiego młodzieży i znacząco podniosła jego poziom w przeciągu ostatnich kilkunastu lat.

Jeszcze 10 - 15 lat temu większość dzieci biegało za piłką rozgrywając swoje mecze na podwórkach, blokowiskach lub nawet na kawałku przestrzeni zaadoptowanej na potrzeby osiedlowego spotkania. Tak jak obecnie, chłopcy wyobrażali sobie, że grają na największych stadionach świata, w najlepszych klubach, utożsamiając się ze swoimi futbolowymi idolami. Nikt jednak nie myślał o taktyce czy technice. Dzieci uprawiały piłkę nożną w taki sposób, w jaki dawała im ona najwięcej frajdy. Nieliczni, najzdolniejsi i najbardziej wytrwali trafiali do klubów piłkarskich, w których mogli rozwijać swoje talenty pod okiem trenera. Niestety nie było dostępu do tak szerokiej możliwości trenowania i poprawiania swoich umiejętnośc,i jaką dysponujemy dzisiaj.

W Europie zachodniej najbogatsze kluby mogą pozwolić sobie na budowanie szkółek piłkarskich z profesjonalnym zapleczem i wykwalifikowaną kadrą. Najlepszym przykładem jest słynna szkółka FC Barcelony ''La Masia'', która regularnie dostarcza wybitnych piłkarzy do pierwszej drużyny takich jak: Xavi, Iniesta i Leo Messi. Coraz więcej klubów posiada własne akademię i w swojej wizji klubu zwraca szczególną uwagę na kształtowanie przyszłych pokoleń.

 

W Polsce w ostatnich latach szkolenie młodzieży  rozwinęło się szczególnie. Zarówno dostępność treningów, jak i ich atrakcyjność pozwoliły na zarażenie pasją do sportu coraz większą liczbę dzieci. Obecnie niemal w każdej miejscowości organizowane są treningi, na które mali adepci mogą uczęszczać. Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę mówiąc o rozwoju piłkarskim wśród najmłodszych są orliki. Boisko wraz z potrzebnym sprzętem, który umożliwia dzieciom trening w komfortowych i bezpiecznych warunkach, to w tej chwili niezbędnik, który także  znacząco ułatwia pracę trenerowi. 

Mówiąc już o trenerach, należy wspomnieć o aspekcie szkolenia w tym zawodzie. W przeszłości przeciętny trener nie posiadał zbyt dużej wiedzy dotyczącej treningu, fizjologii czy deitetyki. Jedynie najbardziej ambitni i pracowici trenerzy rozwijali się, chcąc przekazać jak najlepszą wiedzę swoim zawodnikom. Obecnie większość trenerów to specjaliści w swoim fachu, którzy ciągle podnoszą swoje kwalifikacje i dzielą się nimi w trakcie prowadzenia drużyny.

Mamy nadzieje, że polski futbolu stale będzie rósł w siłę dzięki szkoleniu od najmłodszych lat. I że w przyszłości będziemy mogli dalej oklaskiwać piłkarzy takich jak: Lewandowski, Zieliński, Milik czy Piątek grających w najlepszych klubach na świecie.

 

 


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group